PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice chcą związku metropolitalnego. Radni upoważnili prezydenta Marcina Krupę do działań

  • PAP/AT    27 stycznia 2016 - 13:59
Katowice chcą związku metropolitalnego. Radni upoważnili prezydenta Marcina Krupę do działań
Radni przyjęli uchwałę upoważniającą prezydenta Katowic Marcina Krupę do podejmowania działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego (Marcin Krupa, fot. mat. prasowe)

• Radni z Katowic przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia metropolii.
• Podobne uchwały przegłosowali już radni kilku innych miast
• Samorządowcy z GZM chcieliby, aby związek metropolitalny zaczął działać od 1 stycznia 2017 r.
Uchwałę upoważniającą prezydenta Katowic Marcina Krupę do podejmowania działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego przyjęli 27 stycznia katowiccy radni. Podobne uchwały przegłosowali już radni kilku innych miast, inni mają to zrobić na zbliżających się sesjach.

Podczas środowej sesji katowickiej rady miasta uchwała ws. metropolii przeszła jednogłośnie.

Jako pierwszą uchwałę wyrażającą intencję podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego i powierzającą je prezydentowi przyjęto 17 grudnia ub. roku w Gliwicach.

Uchwały według ujednoliconego potem, wypracowanego w GZM wzoru przyjęto dotąd w Zabrzu (18 stycznia), Rudzie Śląskiej (21 stycznia) i Bytomiu (25 stycznia). Wyrażają one wolę radnych utworzenia związku metropolitalnego (w trybie ustawy z 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych) i w tym celu upoważniają prezydentów miast do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do tworzenia takiego związku.

Czytaj też: Rośnie krytyka ustawy o związkach metropolitalnych

Podobną uchwałę umieszczono też w programie środowej sesji rady miasta w Dąbrowie Górniczej, czwartkowych sesji - w Chorzowie, Mysłowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach i Tychach oraz piątkowej - w Jaworznie. Radni Piekar Śląskich zbiorą się również w piątek, jednak - jak przekazała rzeczniczka tamtejszego magistratu Katarzyna Nylec - sprawę rozpatrzą na kolejnej sesji, w lutym.

Czytaj też: RAŚ: Rybnik zasługuje na obszar metropolitalny

Wszystkie te ośrodki to miasta na prawach powiatu należące do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), który od połowy grudnia koordynuje tworzenie metropolii w regionie. W styczniu - na podstawie głosu ekspertów powołanego zespołu konsultacyjnego - Związek doprosił do dalszych prac władze kolejnych dziewięć zainteresowanych miast spoza tej organizacji.

W ten sposób oprócz 14 miast - członków GZW związkiem metropolitalnym objęte zostałyby także: Będzin, Bieruń, Czeladź, Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Radzionków, Tarnowskie Góry oraz Wojkowice. Ich przedstawiciele wzięli udział w spotkaniu z członkami GZM 15 stycznia br. Potem do tego grona dołączyły jeszcze Pyskowice, w których rada miasta rozpatrzy uchwałę upoważniającą burmistrza do prac nad tworzeniem związku metropolitalnego w czwartek.

Poszerzony poza obecny kształt GZM zasięg przyszłego związku metropolitalnego rekomendował członkom Związku zespół konsultacyjny kierowany przez prof. Bogdana Dolnickiego i prof. Tomasza Pietrzykowskiego. Zespół zajmuje się analizą ustawy metropolitalnej (weszła w życie 1 stycznia br.) i przygotowuje m.in. kolejne kroki formalne (m.in. 28 grudnia miasta zaapelowały do premier Beaty Szydło o jak najszybsze wydanie rozporządzenia określającego tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.