PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: Radni przegłosowali. Nie chcą województwa częstochowskiego. Poseł zapewnia "nie ma takich planów"

  • PAP/AT    26 stycznia 2016 - 17:15
Łódzkie: Radni przegłosowali. Nie chcą województwa częstochowskiego. Poseł zapewnia "nie ma takich planów"
Według inicjatorów pomysłu "odtworzenia" woj. częstochowskiego miałby ono powstać z połączenia północnych peryferii woj. śląskiego i południowych peryferii łódzkiego oraz powiatu włoszczowskiego, należącego do woj. świętokrzyskiego (fot.lodzkie.pl)

• Radni przegłosowali stanowisko w sprawie integralności województwa łódzkiego.
• Poseł Waldemar Buda zapewnia, że rząd nie ma planów utworzenia województwa częstochowskiego.
• Bardziej realne niż powstanie woj. częstochowskiego jest wydzielenie Warszawy z woj. mazowieckiego.
Sprzeciw w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego, które miałoby powstać m.in. kosztem łódzkiego, wyrazili dzisiaj radni Sejmiku Województwa Łódzkiego. Łódzki poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda zapewnił, że rząd nie ma takich planów.

Podczas sesji sejmiku województwa łódzkiego radni jednogłośnie przegłosowali stanowisko w sprawie integralności województwa łódzkiego. To odpowiedź na inicjatywę m.in. rady miasta Częstochowy, która w grudniu ubiegłego roku uchwaliła stanowisko w sprawie utworzenia województwa Częstochowskiego. Według pomysłodawców w jego skład mogłyby wejść południowe powiaty woj. łódzkiego.

Łódzcy radni zwrócili się m.in. z apelem o niepodejmowanie jakichkolwiek inicjatyw w sprawie podziału województwa łódzkiego oraz sprzeciwiają się jakimkolwiek próbom ingerowania w kształt granic województwa. Według nich taki podział, może oznaczać "trudne do przewidzenia konsekwencje w gospodarowaniu pieniędzmi z Unii Europejskiej na lata 2014-2020". "Ewentualne plany dezintegracji województwa łódzkiego nie mają także mandatu społecznego, godzą w podstawowe założenia reformy samorządowej z 1998 roku, mającej na celu stworzenie dużych i liczących się w Europie regionów, a także podważają zaufanie mieszkańców instytucji samorządu terytorialnego" - podkreślili.

Mieszkańców łódzkiego uspokajał poseł Buda. Dzisiaj w Łodzi zapewnił on, że zarówno w parlamencie, jak i w rządzie nie trwają żadne prace nad projektem powstania województwa częstochowskiego. - To, że prezydent Częstochowy życzyłby sobie takiego rozwiązania, nie jest powodem, by rząd rozpoczął prace w tym zakresie. Przypominam, że to regulacja, którą trzeba uchwalić na poziomie ustawowym. Jeszcze raz powtórzę: nie ma żadnych realnych prac zmian w województwie śląskim, a tym bardziej kosztem łódzkiego. Dzisiaj wszelkie obawy o dezintegralność regionu łódzkiego są nieuzasadnione - mówił.

Podobnie wczoraj wypowiedziała się premier Beata Szydło. - Rząd w tej chwili nie pracuje nad zmianą administracyjną kraju. Nie ma w tej chwili w agendzie rządu prac nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa - zapewniła szefowa rządu i dodała, że jeśli pojawią się tego typu inicjatywy obywatelskie, wówczas rząd je rozważy.

Według inicjatorów pomysłu "odtworzenia" woj. częstochowskiego miałby ono powstać z połączenia północnych peryferii woj. śląskiego i południowych peryferii łódzkiego (m.in. powiatu wieruszowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego oraz radomszczańskiego) oraz powiatu włoszczowskiego, należącego do woj. świętokrzyskiego. Za powstaniem nowego województwa jest m.in. szef częstochowskiego okręgu PiS poseł Szymon Giżyński.

Poseł Buda dodał, że bardziej realne niż powstanie woj. częstochowskiego jest wydzielenie Warszawy z woj. mazowieckiego. Jak tłumaczy wynika to z zagrożenia brakiem dofinansowania po 2020 roku z funduszy Unii Europejskiej w związku z zawyżaniem PKB przez stolicę Polski, na czym ucierpieliby mieszkańcy Mazowsza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ohhh, 2016-01-27 09:21:36

    Pośle Buda mąż stanu Jarosław Kaczyński obiecał , że częstochowskie powstanie i tak będzie , waż Pan słowa !