PARTNER PORTALU
 • BGK

Metropolia i gospodarka

 • "Nowy Przemysł" (Michał Wroński)    14 listopada 2017 - 06:00
Metropolia i gospodarka
Mocną stroną śląskiej metropolii na pewno jest to, że już dziś postrzegana jest jako obszar o dużym potencjale gospodarczym. (Fot. Nowy Przemysł)

Udało się! Metropolia w województwie śląskim stała się faktem. Czy miasta i region wykorzystają tę szansę? Jak nowa struktura wpłynie na gospodarkę i inwestycje?
 • Dyskusja o metropolii na Górnym Śląsku i w Zagłębiu trwała przez ostatnich kilka lat, a oczekiwania są duże.
 • Mocną stroną śląskiej metropolii na pewno jest to, że już dziś postrzegana jest jako obszar o dużym potencjale gospodarczym.
 • - Dzięki utworzeniu metropolii atrakcyjność inwestycyjna może wzrosnąć. Samorządy będą mogły teraz wykorzystywać fakt, że stanowią część jednego organizmu - mówi Marcin Wandałowski z IBnGR.

Mimo politycznych zawirowań z początkiem września przedstawicielom 41 gmin regionu udało się wybrać władze Związku Metropolitalnego, a także przyjąć projekt jego statutu i budżetu. Zarząd metropolii śląsko-zagłębiowskiej wskazał swe priorytety na najbliższe kilka lat i określił pola współpracy z samorządem województwa. Kolejnych kilka miesięcy upłynie jeszcze pod znakiem prac organizacyjnych, by od 1 stycznia 2018 roku Związek mógł rozpocząć realizację powierzonych mu zadań.

Ustawowo - rozwój

Oczekiwania ze strony mieszkańców regionu są duże. Wszak dyskusja o metropolii na Górnym Śląsku i w Zagłębiu trwała przez ostatnich kilka lat, angażując samorządowców, polityków, naukowców, dziennikarzy, działaczy społecznych i przedsiębiorców.

W jej utworzeniu widziano (być może nieco nazbyt optymistycznie) receptę na wszystkie bolączki liczącej ponad 2 miliony mieszkańców aglomeracji - na brak koordynacji działań samorządów lokalnych, niepotrzebną konkurencję między miastami czy niewydolność transportu publicznego.

Naprawa tego ostatniego jawi się obecnie jako jeden z priorytetów metropolii na najbliższe kilka lat. Trudno zresztą, aby było inaczej - dwa spośród sześciu wskazanych w ustawie o związku metropolitalnym w województwie śląskim zadań dotyczą właśnie kwestii związanych z transportem zbiorowym. Ale - o czym warto pamiętać - wśród zadań tych zapisano również rozwój społeczny i gospodarczy obszaru metropolitalnego związku (w ramach zarządu związku za tę kwestię odpowiadać będzie prof. Krzysztof Zamasz z Katedry Administracji i Podstaw Zarządzania Politechniki Śląskiej).

Trzeba przyznać, że spośród wszystkich zapisanych w ustawie zadań metropolii, to akurat zostało sformułowane w sposób najmniej konkretny. Treścią wypełnią je dopiero działania władz metropolii i współpracujących z nimi samorządów lokalnych. Na co powinni zwrócić uwagę w swych poczynaniach?

Witamy inwestora

Jak podkreśla - zajmujący się tematyką rozwoju obszarów metropolitalnych we Francji - dr hab. Robert Pyka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, potencjalni inwestorzy szukający lokalizacji dla nowych zakładów na pewno zwracać będą uwagę na "czynniki miękkie": uzbrojone działki i niskie koszty prowadzenia działalności to jedno, ale dziś liczy się także jakość i specyfika miejsca, odpowiedni poziom usług publicznych, w tym jakość transportu publicznego, a nawet oferta kulturalna. Przede wszystkim jednak metropolia musi pokusić się o przygotowanie i przedstawienie biznesowi oferty inwestycyjnej.×
KOMENTARZE (2)

 • Hanys, 2017-11-15 21:01:47

  Do Silesia: brzydko? OK. Ale województwo śląskie ma NAJMNIEJSZY procentowy udział osób żyjących poniżej granicy ubóstwa. A Katowice jest jednym z najbardziej zalesionych miast. A warunki ekonomiczne na Śląsku są bardzo dobre.
 • Silesia, 2017-11-14 09:17:45

  Aby Śląsko - Zagłębiowska Metropolia mogła osiągnąć sukces potrzeba TOP ludzi z biznesu, super wykształconych z dużym doświadczeniem zagranicznym a o takich ludziach w polityce i to jeszcze na obskurnym, patologicznym i z najbardziej zdegradowanym środowisku naturalnym w Europie - Śląsku można tylk...o pomarzyć.  rozwiń