PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolitalny Fundusz Solidarności wspomoże 26 gmin Śląska i Zagłębia

  • MIW    14 lutego 2018 - 16:52
Metropolitalny Fundusz Solidarności wspomoże 26 gmin Śląska i Zagłębia
Pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach. Jak będzie wyglądał ten w Warszawie? (fot. www.katowice.uw.gov.pl)

Prawie 48 mln zł ma trafić z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do 26 gmin regionu w ramach metropolitalnego Funduszu Solidarności. Metropolia dołoży się także do… budżetu Warszawy.
O stworzeniu metropolitalnego funduszu solidarności mówiło się od kilku miesięcy. Jak tłumaczył przewodniczący Metropolii Kazimierz Karolczak, część pieniędzy z jej budżetu miałaby zostać przeznaczona na pomoc gminom w realizacji zadań, które wpisują się w kompetencje metropolii. Otwartą sprawą było tylko kto, ile i na co dostanie pieniędzy.

Z projektu uchwały, który w piątek (15.02) trafi pod obrady V sesji Zgromadzenia GZM wynika, że na wsparcie może w sumie liczyć 26 gmin metropolii, czyli... większość ze zrzeszonych w ogóle w tym związku. Na liście znalazły się: Bieruń, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Gierałtowice, Knurów, Kobior, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Pyskowice, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Wyry i Zbrosławice. Wartość pomocy waha się od 200 tys. zł (Ożarowice) do 6 mln zł (Bytom).

Czytaj: Lepszy transport publiczny, walka z depopulacją – oto priorytety dla metropolii na Śląsku i w Zagłębiu

- Szczegółowe zasady, tryb, warunki przekazania i rozliczenia udzielonej pomocy finansowej określą umowy zawarte pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a gminami członkowskimi – czytamy w projekcie uchwały.

W trakcie piątkowego zgromadzenia pod obrady ma trafić także m.in. projekt uchwały o udzieleniu pomocy finansowej w wysokości 100 tys. zł dla miasta Warszawy na budowę w stolicy pomnika Wojciecha Korfantego, a także projekt uchwały ws. przyjęcia Statutu związku metropolitalnego „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” i ws. nadania statutu Zarządowi Transportu Metropolitalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.