PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe województwa, Ryś: Na zmianach podziału administracyjnego najbardziej ucierpią mieszkańcy

 • PAP/AT    14 grudnia 2015 - 15:40
Nowe województwa, Ryś: Na zmianach podziału administracyjnego najbardziej ucierpią mieszkańcy
Zdaniem Mazura, tworzenie nowych, małych województw jest przeciwstawne idei, którą kierowano się przy formowaniu działających obecnie "silnych regionów" (Marek Mazur, fot..lodzkie.pl)

- Gdy oficjalnie pytamy przedstawicieli rządu o projekt tworzenia nowych województw, słyszymy, że nie ma takiego pomysłu. Ale my już teraz chcemy zakomunikować, że czas przestać mówić o nierealnych planach. Może się okazać, że obudzę się rano i będzie ustawa o zmianie administracyjnej woj. łódzkiego - powiedział przewodniczący Sejmiku woj. łódzkiego Marek Mazur
O przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami powiatów pajęczańskiego, wieruszowskiego, radomszczańskiego i wieluńskiego w sprawie ewentualnego odłączenia ich od woj. łódzkiego zaapelował przewodniczący Sejmiku woj. łódzkiego Marek Mazur (PSL).

"Zaprosiłem samorządowców z czterech powiatów woj. łódzkiego: starostów, wójtów, burmistrzów i przewodniczących rad, by porozmawiać o zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć przy tworzeniu nowych województw w czasie trwającej perspektywy unijnej. Dyrektorzy departamentów przedstawią merytorycznie zagrożenia i poproszę samorządowców, aby przeprowadzili w swoich powiatach konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie" - podkreślił Mazur na konferencji prasowej.

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi jest odpowiedzią na kampanię prowadzoną przez władze Częstochowy, zmierzającą do "odtworzenia" woj. częstochowskiego; w jego granicach - hipotetycznie - znalazłyby się obszary czterech południowych powiatów Łódzkiego.

"Gdy oficjalnie pytamy przedstawicieli rządu o projekt tworzenia nowych województw, słyszymy, że nie ma takiego pomysłu. Ale my już teraz chcemy zakomunikować, że czas przestać mówić o nierealnych planach. Przy dzisiejszej dużej aktywności Sejmu, który pracuje w dzień i w nocy, przy dużej aktywności rządu, może się okazać, że obudzę się rano i będzie ustawa o zmianie administracyjnej woj. łódzkiego" - mówił przewodniczący Sejmiku.

Zdaniem Mazura, tworzenie nowych, małych województw jest przeciwstawne idei, którą kierowano się przy formowaniu działających obecnie "silnych regionów", dla których wzorem były landy w Niemczech. "Jesteśmy w tej chwili w okresie programowania 2014-2020, który już doprowadził do podpisania umów i kontraktów z Komisją Europejską przez poszczególne regiony. Tworzenie nowych regionów wymagałoby renegocjacji umów; mogłoby nawet dojść do cofnięcia środków przez KE" -zaznaczył.

Mazur zwrócił uwagę, że tworzenie silnych regionów związane było z wieloletnim budowaniem strategii rozwoju każdego z nich. "Budowanie regionalnej strategii innowacyjnej trwało ok. pięć lat. Tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego generowało nie tylko czas, ale też wysokie koszty. Po utworzeniu nowych województw, wszystkie decyzje już podjęte przez samorządy trzeba byłoby weryfikować" - podkreślił.

Problemem - zdaniem Mazura - byłoby rozliczenie inwestycji już rozpoczętych, a jeszcze niedokończonych. Jak przypomniał, zasada jest taka, że środki UE wspierane są kwotami z budżetu województwa oraz kredytami. "Czy marszałek nowego województwa będzie spłacał kredyty zaciągnięte przez inne województwo na wybudowanie dróg na terenie powiatu, który zmieni swój przydział administracyjny?" - pytał.

W opinii wójta Osjakowa (pow. wieluński) Jarosława Trojana, zmiany w podziale administracyjnym i przeniesienie jego gminy do nowo utworzonego województwa nie byłoby korzystne dla mieszkańców. "To powodowałoby problemy związane z funkcjonowaniem administracji. Przerabialiśmy to w przeszłości, np. zmieniając podział z 49 na 16 województw. Przyzwyczailiśmy się już do dużych regionów, które mają potencjał finansowy. Nasze dotychczasowe doświadczenia z woj. łódzkim są dobre i nie ma potrzeby tego zmieniać tylko dlatego, że ktoś ma polityczną wizję" - mówił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • ZnaFca, 2016-01-23 13:55:06

  Na dobrą sprawę to w zasadzie była koncepcja 8 województw bez Łodzi. Skoro karpie łódzkie tak silnie afirmują wieeeeelkie regiony to czemu nie przyspieszyć im wigilii. Może czas do powrotu do koncepcji naprawdę wielkich województw gdzie Łódź najwcześniej załapie się przy 10- tym, a przecież ...może być 8 lub 9. Wtedy zostawiamy powiaty z tym że nie w liczbie aż 300 bo to Bizancjum. 200 lub 150 wystarczy. Oczywiście że pomysł na częstochowskie jest kuriozalny. Wtedy należałoby stworzyć ok 30 -35 bo taka jest siatka miast ponad 100 tysięcznych w Polsce mogąca się wykazać obszarem i ludnością zbliżoną do opolskiego. W tym kierunku idą też opracowania m. in. profesor Danieli Szymańskiej z Torunia. A jeżeli ciąć to niby dlaczego nie do liczby 8 czy 9 województw. Czy Łódź jest kwitnącą metropolią jak Wrocław czy Poznań. Bynajmniej. Spostrzega to wiele osób - ostatnio niejaki Bogusław Linda.  rozwiń
 • hop, 2015-12-15 12:23:26

  Województwo częstochowskie nie powstanie , medalikarze są przeciwwagą dla utajonej opcji niemieckiej na Śląsku i podejrzliwość prezesa Jarosława weźmie górę nad wyborczymi obietnicami .
 • marek zakrzewski, 2015-12-15 09:07:41

  Proponuję powrót do koncepcji Edwarda towarzysza Gierka. 49 województw, A może ciut więcej! Ileż etatów powstanie, jak silny korpus rządu w terenie. Centralna władza bliżej ludu, czysty partyjny interes!