PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe województwa, Szydło: Rząd nie pracuje nad zmianą administracyjną kraju

 • PAP/AT    25 stycznia 2016 - 15:15
Nowe województwa, Szydło: Rząd nie pracuje nad zmianą administracyjną kraju
- Nie ma w tej chwili w agendzie rządu prac nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa - powiedziała Szydło (fot.twitter.com)

• W agendzie rządu nie ma w tej chwili prac nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa.
• Poseł Szymon Giżyński zapowiedział, że prace nad utworzeniem woj. częstochowskiego zaczną się w tym roku.
• Tworzenie małych województw wydaje się całkowicie bezzasadne.
"Rząd obecnie nie pracuje nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa" - zapewniła premier Beata Szydło pytana o plan stworzenia województwa częstochowskiego. Dodała, że jeśli pojawią się tego typu inicjatywy obywatelskie, wówczas rząd je rozważy.

Premier o powstanie województwa częstochowskiego była pytana na poniedziałkowej konferencji w Kuźnicy Grodziskiej koło Koniecpola (woj. śląskie).

"Rząd w tej chwili nie pracuje nad zmianą administracyjną kraju. Nie ma w tej chwili w agendzie rządu prac nad powołaniem jakiegokolwiek nowego województwa" - powiedziała Szydło.

Szefowa rządu podkreśliła, że "tego typu inicjatywy" powinny mieć charakter obywatelski. "Jeżeli taka inicjatywa się pojawia, wówczas naszym obowiązkiem jest się nad nią zastanowić. Na razie takich prac rząd nie prowadzi" - dodała Szydło.

W wyniku reformy administracyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r., zredukowano liczbę województw z 49 do 16. Znaczna część dawnego woj. częstochowskiego wraz z Częstochową została włączona do woj. śląskiego. Niewielkie fragmenty znalazły się w granicach województw: łódzkiego, opolskiego oraz świętokrzyskiego.

Temat odtworzenia woj. częstochowskiego podnieśli w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny tej idei jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO).

W ubiegłym tygodniu szef częstochowskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości poseł Szymon Giżyński zapowiedział, że prace nad utworzeniem woj. częstochowskiego zaczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a zakończą w obecnej kadencji Sejmu.

Według posła Giżyńskiego, województwo częstochowskie powinno powstać z połączenia północnych peryferii woj. śląskiego i południowych peryferii - łódzkiego. W dyskusji wymieniano też powiat włoszczowski, należący do woj. świętokrzyskiego. Sprzeciwiali się temu m.in. świętokrzyscy politycy PSL i PO.

Również wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Kielcach ocenił, że tworzenie małych województw, częstochowskiego czy środkowopomorskiego wydaje mu się całkowicie bezzasadne. Gowin powiedział wówczas dziennikarzom, że nie ma zagrożenia, by jakikolwiek fragment woj. świętokrzyskiego został oderwany i przyłączony do innego województwa.

Zdaniem Gowina prawdopodobne jest natomiast wydzielenie Warszawy z Mazowsza. Przed dwoma tygodniami dyskusję na temat ewentualnego podziału Mazowsza wywołał wpis na Twitterze marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza - z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski" - napisał marszałek. Podział Mazowsza znajduje się w programie wyborczym PiS.

Według opozycji doprowadziłoby to do powstania nadmiernie bogatego województwa z Warszawą i skazanego na wegetację województwa "obrzeżnego". Politycy PiS przekonywali przed tygodniem, że nie toczą się żadne prace nad administracyjnym wydzieleniem Warszawy z Mazowsza. Według nich, rząd pracuje jedynie nad statystycznym podziałem Mazowsza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-26 09:44:02

  No to zaczęła się przepychanka w ramach opcji rządzącej. Niektórzy posłowie chcą się zasłużyć (odwdzięczyć) swoim lokalnym kolegom, żadnego problemu nie rozwiązując, bo przecież nowe funkcje w poszerzanej administracji nie stanowią o rozwoju gospodarczym. Rozwój gospodarczy jest realny w silnych gos...podarczych środowiskach. Są też posłowie nie potrafiący włączyć się w rozmowę o gospodarkę, którzy pokazują się ,,mieszając w kotle", czyli szkodząc biedniejszym środowiskom.  rozwiń