PARTNER PORTALU
 • BGK

Nowe województwa: Witold Stępień apeluje do rządu "Zostawcie samorządy w spokoju"

 • AT    19 stycznia 2016 - 14:21
Nowe województwa: Witold Stępień apeluje do rządu "Zostawcie samorządy w spokoju"
Witold Stępień (fot.wikipedia.org/Andrzej Kosiński)

• Zostawcie samorządy w spokoju, w rękach mieszkańców. One doskonale radzą sobie bez "dużej polityki" - zaapelował do rządu Witold Stępień.
• Marszałek województwa łódzkiego krytykuje pomysł nowego podziału administracyjnego kraju.
• Zadania samorządów wojewódzkich są zbyt mało znane mieszkańcom.
Nie spada temperatura dyskusji o ewentualnym nowym podziale administracyjnym kraju. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński umieścił na swoim twitterze wpis o podziale Mazowsza.

- Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą - napisał marszałek.

Tym samym dał znać, że rozpoczyna się zamieszanie z planowaną przez PiS reformą samorządową. Politycy PiS zapowiadali w kampanii wyborczej, że postarają się utworzyć trzy nowe województwa:

* Środkowopomorskie - wyodrębnione z części województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

* Warszawskie - wyodrębnione z części województwa mazowieckiego.

* Częstochowskie - wyodrębnione z części województwa śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Mówi się nawet, że reforma procedowana ma być do maja, tak by we wrześniu rozpisać wybory. Media donoszą o badaniach opinii publicznej i kalkulacjach. 

Z planów zmian administracyjnych nie są zadowoleni lokalni politycy.

- Rozumiem, że to ma być kolejna nocna ‪#‎dobrazmiana‬ a tak naprawdę to bardzo fatalna zmiana - przekonywał Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Zmianami nie jest zachwycony także Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

- Patrząc czysto ekonomicznie, nie wygląda to dobrze - informuje Stępień w "Gazecie Wyborczej".

Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego nowe województwa częstochowskie i środkowopomorskie już w tym roku spadłyby poniżej miliona mieszkańców, a przyszłość byłaby jeszcze trudniejsza - podaje "GW". - Lepiej byłoby w nowym mazowieckim (2,5 mln mieszkańców), a najlepiej w stołecznym warszawskim, które nie dość, że miałoby ponad 2,8 mln mieszkańców na starcie, to jeszcze rosłoby w przyszłości (w przeciwieństwie do pozostałych). W 2050 r. miałoby 3,1 mln obywateli

- Podobnie byłoby z pieniędzmi z podatków. Częstochowskie i środkowopomorskie byłyby najbiedniejsze, a odchudzone mazowieckie okazałoby się przeciętniakiem (i to z dolnej półki). Z kolei warszawskie byłoby zdecydowanie najbogatszym województwem w Polsce, z dochodami o 19 mld zł wyższymi niż drugie w kolejności śląskie. I to pomimo tego, że śląskie miałoby o ponad milion mieszkańców więcej! Wprawdzie dzięki temu w kolejnym rozdaniu środków europejskich mazowieckie mogłoby dostać więcej pieniędzy, ale z drugiej strony mogłoby też nie mieć wystarczających środków na wkład własny - twierdzi marszałek w "GW".

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (6)

 • Libertas, 2016-01-27 16:45:37

  Zlikwidować Powity Po PO a potem pomyśleć o Województwach .
 • ., 2016-01-20 21:23:41

  Cyt: "Podobnie byłoby z pieniędzmi z podatków. Częstochowskie i środkowopomorskie byłyby najbiedniejsze..." Ooo, nie prawda. Częstochowskie byłoby najbogatsze ... z tacy! Z tacy, pielgrzymek i złożonych tzw. "ofiar".
 • samorządowiec od 1990 r, 2016-01-20 08:57:04

  Do wdzivny: Argument jest jeden wydzielić Warszawę ,a całość przenieść do Radomia -bo tam działa poseł Suski ,który nie liczy kosztów bo nie musi ,ale byłoby tak fajnie .Kiedyś cały naród poznał Włoszczową ,a teraz czas na Radom .