PARTNER PORTALU
 • BGK

PiS chce nowelizacji ustawy metropolitalnej i "Stawki większej niż 8 mld"

 • Agnieszka Widera    15 października 2015 - 13:53
PiS chce nowelizacji ustawy metropolitalnej i "Stawki większej niż 8 mld"
Ustawa metropolitalna w obecnym kształcie dzieli Polskę - mówi Jacek Sasin, poseł PiS.

Nowelizację dopiero co przyjętej ustawy o związkach metropolitalnych, powrót do obywatelskiego projektu zmian w ustawie o dochodach JST, za którym stały samorządowe korporacje – to propozycje Prawa i Sprawiedliwości, które mają uzdrowić finanse samorządów.
Za obszar metropolitalny w rozumieniu przyjętej 25 września ustawy metropolitalnej rozumie się spójną pod względem przestrzennym sferę oddziaływania miasta, będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, charakteryzującą się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych.

Posłowie nie przyjęli poprawek Senatu, wśród nich tej obniżającej minimalną liczbę mieszkańców, jaką muszą wykazać się łącznie samorządy tworzące metropolię, z 500 tys. do 350 tys. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości to największy mankament ustawy.

500 tys. mieszkańców - za dużo czy za mało na metropolię?

- Tak naprawdę nie wiadomo z czego ten próg 500 tys. mieszkańców wynika. To liczba, która nie zadawala nikogo – mówił poseł Jacek Sasin podczas czwartkowej (15 października) konferencji prasowej PiS w Katowicach. – Bo albo idziemy w rozwiązanie prawne, że metropoliami są tylko największe ośrodki jak aglomeracja górnośląska i Warszawa, albo dajemy możliwość szerokiego tworzenia związków metropolitalnych także wokół innych dużych miast, które jednak progu 500 tys. mieszkańców nie przekraczają – dodaje.

Zdaniem PiS, ustawa metropolitalna w obecnym kształcie dzieli Polskę na dużych i lepszych, mogących skorzystać z bonusów organizacyjnych i finansowych w postaci dodatkowych 5 proc. z podatku PIT oraz na pozostałe miasta pozbawione tych „dobrodziejstw”.

- Chcemy wrócić do dyskusji, przede wszystkim z samorządowcami, nad modelem organizacyjnym dla metropolii – kontynuował Sasin dodając, że dyskusja ma zaowocować nowelizacją ustawy. Przypomniał, że posłowie PiS poparli poprawkę Senatu obniżające próg do 350 tys.- Ale być może warto wprowadzić kolejny, jeszcze inny zapis, że związki metropolitalne mogą powstawać nie tylko wokół wojewódzkich miast – zauważył.

Zapytaliśmy Jacka Sasina, czy pewnym obejściem ustawy metropolitalnej nie będzie proponowane przez PIS zwiększenie liczby województw w Polsce. – Jesteśmy za zwiększeniem liczby województw ale tylko o dwa: środkowopomorskie i warszawskie, więc na pewno nie tędy nasza droga do rozwiązania problemu metropolii – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Będzie powrót "Stawki większej niż 8 mld"?

PiS zapowiada też powrót do obywatelskiego projektu zmian w ustawie o dochodach samorządów, który od trzech lat jest w Sejmie, ale nikt się nim nie zajął.

- Losy tego projektu odzwierciedlają podejście obecnego rządu i koalicji do samorządów. Projekt został złożony w 2012 r, wprawdzie PO zapowiedziała ze się nim zajmie, powołano nawet podkomisję, ale ta podkomisja od tego czasu się nie spotkała ani razu – stwierdził Sasin.

Przypomnijmy, że chodzi o projekt, który odbił się szerokim echem jako akcja „Stawka większa niż 8 mld” i dotyczy przesunięcia pieniędzy podatników z budżetu centralnego do samorządów. Autorzy proponowali, by gminom zwiększyć udział w podatku PIT z 39,34 proc. do 48,78 proc., powiatom z 10,25 proc. do 13,03 proc., a województwom z 1,6 proc. do 2,3 proc.

- Niedofinansowanie samorządów jest palącym problemem, dlatego prace nad ustawami, które mają przynieść skutki w lokalnych budżetach, muszą toczyć się równolegle. Nie da się tego osiągnąć bez poważnej dyskusji z samorządami – reasumował Sasin i przypomniał o zapowiedziach PiS o powołaniu pełnomocnika rządu ds. samorządu. Oczywiście po ewentualnie wygranych wyborach parlamentarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • bronek, 2015-10-19 07:29:27

  Musimy obronić Polskę przed modlącym się na pokaz Kaczyńskim a w sercu noszącym jad i obłudę. PiS to największe zagrożenie dla Polski. Proszę się dokładnie zastanowić i wybrać mniejsze zło.
 • 83mm, 2015-10-18 00:09:15

  Do Polak: Szkoda ci koryta u POkrętaczy ? Gdybyś mądrzej myślał to byś go nie stracił.
 • 84mm, 2015-10-18 00:03:17

  Do wyborca ostateczny: PiS dobrze wie, tylko ty nie wiesz co robią twoi koledzy z Platformy Obywatelskiej, czyli POkrętacze.