PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie regionalny odpowiednik komisji wspólnej

  • PAP/JL    8 grudnia 2015 - 08:21
Powstanie regionalny odpowiednik komisji wspólnej
Rodzaj regionalnego odpowiednika Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ma zostać utworzony w woj. śląskim. Fot. Pixabay.com

Rodzaj regionalnego odpowiednika Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ma zostać utworzony w woj. śląskim.
Poinformował o tym poseł Marek Wójcik (PO), uczestniczący 7 grudnia w spotkaniu samorządowców woj. śląskiego z nowo wybranymi parlamentarzystami z tego regionu w Chorzowie.

Spotkanie, pierwsze takie w woj. śląskim w obecnej kadencji parlamentu, zorganizował Śląski Związek Gmin i Powiatów ŚZGiP. W komunikacie ŚZGiP przekazał, że tematami spotkania prowadzonego przez przewodniczącego Związku prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta były: ustrój samorządu, problemy oświaty, polityka społeczna i finanse samorządu.

Tym kwestiom – formułowanym też m.in. w przyjętym 27 listopada br. stanowisku zawierającym postulaty ŚZGiP do parlamentu i rządu – poświęcono podczas spotkania odrębne panele dyskusyjne.

Ponadto rozmawiano m.in. o dalszej formule współpracy samorządowców i parlamentarzystów na szczeblu regionu. Poruszono też sprawę projektu zmiany ustawy o PIT, której następstwem może być znaczne uszczuplenie dochodów samorządów. Zdaniem posłów opozycji w skali regionu może ono sięgnąć kilkaset mln zł rocznie.

Jednym z konkretnym efektów poniedziałkowego spotkania była – według relacji Wójcika – kwestia utworzenia czy też reaktywacji regionalnego odpowiednika Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w ujęciu regionalnym. W skład tego postulowanego przez samorządowców ciała mieliby wejść udział ich przedstawiciele oraz parlamentarzyści wskazani przez poszczególne kluby parlamentarne.

– Ma to być takie ciało konsultacyjne, które będzie się co jakiś czas spotykało, aby samorządowcy mogli przedstawić swoje problemy, prosząc posłów o pomoc w ich rozwiązaniu. To jest na pewno cenna inicjatywa; taka komisja prowadzona przez prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza działała jeszcze w kadencji 2007-2011, teraz to ma być w zasadzie jej reaktywacja – zaznaczył poseł Wójcik.

Zwracał uwagę na tempo prac nad prezydenckim projektem zmiany ustawy o PIT. Zaznaczył, że PO nie jest przeciwko podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, ale wskazał na brak mechanizmu rekompensaty spadku wpływów do budżetów samorządowych. Wtej samej sprawie briefing w Katowicach zorganizował 7 grudnia Ruch Autonomii Śląska.

Poseł PO relacjonował, że prosił samorządowców o przedstawienie szczegółowych wyliczeń, ile poszczególne miasta stracą na zmianie. Wyjaśniał, że jego partia chciałaby użyć tych argumentów w debacie sejmowej, jednak ŚZGiP takich informacji na poniedziałek nie przygotował.

– Poszczególni prezydenci podawali te kwoty i one są spore: w przypadku Bielska-Białej to 50 mln, Sosnowca 50 mln, Tychów – 33 mln. Nie wiem, jakie są dane z Katowic, ale skoro w Bielsku i Sosnowcu jest po 50, to w Katowicach będzie pewnie ok. 100 mln zł. Łącznie to na Śląsku kilkaset mln zł. Samorządowcy nie zdają sobie chyba sprawy, że w tej kadencji tempo prac jest znacznie szybsze. Ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2016 r. – zaznaczył Wójcik.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.