PARTNER PORTALU
  • BGK

Proekologiczne inwestycje w gminach dzięki PPP. To się opłaca

  • AW    12 września 2017 - 11:16
Proekologiczne inwestycje w gminach dzięki PPP. To się opłaca
Jeden z budynków poddawanych termomodernizacji w gminie Opalenica (fot.mat.pras.)

Inwestowanie w rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju może przynieść miastu wiele korzyści – w długoterminowej perspektywie często pozwala na oszczędności, a nowoczesne technologie sprzyjają oszczędzaniu zasobów naturalnych i są przyjazne dla środowiska. Mimo to problemem dla samorządów może okazać się znalezienie źródła finansowania. Dlatego też coraz częściej miasta i gminy angażują się w partnerstwa publiczno-prywatne.
• Gminy coraz częściej inwestują w ekologiczne rozwiązania.

• Tego rodzaju projekty niejednokrotnie przynoszą spore oszczędności i wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju polskich miast promuje projekt Eco-Miasto.

• Przykład Konstancina-Jeziornej, Poznania, Opalenicy czy Sosnowiec pokazuje, że sprawdzić może się tu partnerstwo publiczno-prywatne.

 

W ramach PPP samorządy i prywatni inwestorzy nawiązują wieloletnią współpracę, dzięki której możliwe jest zapewnienie mieszkańcom miasta czy gminy nowoczesnej infrastruktury. Powstaje ona z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i know-how partnera. Ze względu na czas trwania tego rodzaju umów partner prywatny jest odpowiedzialny za jakość i poprawne funkcjonowanie inwestycji jeszcze wiele lat po jej ukończeniu. Korzyścią dla niego jest natomiast gwarancja stałego popytu na jego usługi nawet przez okres kilkudziesięciu lat.

Rozwój PPP wspierany jest przez rząd, który w lipcu przyjął w tym celu specjalny dokument. 

Współpracę w formule PPP nawiązało już wiele polskich miast i gmin oraz przedsiębiorstw.

Nowoczesna oczyszczalnia w gminie uzdrowiskowej

Przykładem udanego przedsięwzięcia tego rodzaju może być realizacja inwestycji w Konstancinie-Jeziornie przez firmę Saur Polska, zakończona w 2015 r.

Miasto od dawna potrzebowało nowej oczyszczalni ścieków i problem ten wymagał szybkiego rozwiązania, jednak koszt modernizacji lub budowy nowego obiektu przekraczał możliwości finansowe samorządu. Dzięki umowie z inwestorem prywatnym powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków. W procesie ich oczyszczania zastosowano zaawansowane technologicznie rozwiązania, które zapewniają wysoką jakość ścieków odprowadzanych do środowiska. W Konstancinie-Jeziornie ma to szczególne znaczenie, ponieważ jest to miejscowość o charakterze uzdrowiskowym. Zgodnie z umową PPP firma Saur Polska będzie przyjmować i oczyszczać gminne ścieki przez 32 lata. Potrzeby miasta w tym zakresie będą tym samym zaspokojone przez długi czas, a inwestor prywatny ma zagwarantowane stałe źródło dochodu.

Spalarnia odpadów bardziej przyjazna środowisku

W minionym roku rozpoczęto zaś eksploatację pierwszej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych zrealizowanej w ramach PPP. Umowę w 2013 r. podpisały Poznań i firma Suez Zielona Energia (wtedy: SITA Zielona Energia).

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.