PARTNER PORTALU
 • BGK

Program dla Ślaska gotowy. Co przedstawi Mateusz Morawiecki?

 • aw    21 grudnia 2017 - 12:03
Program dla Ślaska gotowy. Co przedstawi Mateusz Morawiecki?
(Fot. PTWP/Szymon Jankowski)

W czwartek 21 grudnia Mateusz Morawiecki w Katowicach zaprezentuje założenia Programu dla Śląska.
Prezentacja tego ważnego dla regionu dokumentu odbędzie się o godz. 17.30 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W wydarzeniu wezmą udział: premier Mateusz Morawiecki , Jerzy Kwieciński - wiceminister rozwoju Grzegorz Tobiszowski- wiceminister energii , Jarosław Wieczorek- wojewoda śląski , Paweł Borys-prezes Polskiego Funduszu Rozwoju a także Dominik Kolorz - przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarności".

Marszałek Wojciech Saługa komentował w środę (20 grudnia), że oczekuje konkretnych propozycji dla regionu. Dodał, że w programie potrzebne byłyby np. fundusze: rewitalizacyjny i smogowy.

- Czekamy na konkrety, a nie na coś, co i tak się dzieje. (…) W Programie dla Śląska brakuje jakiejkolwiek ekstra złotówki, która byłaby skierowana na woj. śląskie. (…) Chcemy być poważnie traktowani. Mamy na Śląsku problemy do rozwiązania i chcemy, żeby one były rozwiązywane – mówił Saługa. - Mamy zdegradowany region, najbardziej zanieczyszczony, miasta potrzebują wielkiego wsparcia - widzimy, jak wyglądają poprzemysłowe tereny, tkanka społeczna - wymieniał.

Przypomnijmy, Program dla Śląska, przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju z udziałem strony społecznej, to jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jeden z dwóch dedykowanych regionom (obok Polski Wschodniej). Celem Programu ma być m.in. wzmocnienie gospodarcze woj. śląskiego. Po raz ostatni o dokumencie dyskutowano na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach (WRDS) 6 grudnia.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił wtedy m.in., że przygotowywanie Programu trwa od prawie roku, choć niektóre z ujętych w nim działań są już realizowanie. Akcentował, że dokument obejmuje ponad 70 działań w różnych dziedzinach gospodarki, które mają być dla Śląska potężnym bodźcem rozwojowym i lista tych przedsięwzięć wciąż nie jest zamknięta.

Bezpośrednie wsparcie w ramach programu, np. różnego rodzaju kluczowych projektów - np. inwestycji w infrastrukturę, ale też przedsięwzięć biznesowych - zsumowano na co najmniej 35 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • zając , 2017-12-22 23:41:52

  Do ekomorda: chodzi o to by ciągle tylko gonić i gonić tego króliczka
 • ekomorda, 2017-12-21 14:09:49

  A który to już z kolei program dla Śląska?
 • Przestępstwa destbilizują, 2017-12-21 13:07:40

  Polskie samorządy terytorialne doprowadziła do destabilizacji całego systemu prawnego w kraju , starości powiatowi od lat łamią prawa człowieka,odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej, wprowadzili do obiegu prawnego najcięższego kalibru przestępstwa które zobligowały Unie Europejską do po...djęcia nadzwyczajnych kroków prawnych. Mapy geodezyjno kartograficzne są od lat sfałszowane (zasadnicze, usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V,VI linia interpretacyjna rozdzielająca grunt "B" mieszkalny od rolnego)wprowadzono zmiany w księgach wieczystych nie zgodne ze stanem faktycznym, akty notarialne zakupionych wcześniej gruntów rolnych potwierdzają „nigdy nie zostały wyłączone z produkcji rolnej”.Największa afera gospodarcza w świecie, właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań, modernizacje gruntów rolnych wszystkich klas na cele nierolnicze z Środków Unijnych w obrębach miast i gmin, nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013 roku poz.503, za władztwa PO-PSL-SLD.Wyroki Unijnego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowej wykonalności:Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT .UE (TUSE) z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany),czy uzbrojenia wykraczające poza zwykłe formy sprzedaży,w celu sprzedaży działek musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT.  rozwiń