PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie: kolejne zarządzenia dekomunizacyjne ws. Gliwic

 • PAP/JS    14 lutego 2018 - 23:28
Śląskie: kolejne zarządzenia dekomunizacyjne ws. Gliwic
Gliwice (fot. pixabay.com)

Dziewięć kolejnych zarządzeń zastępczych w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną wydał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zmieniają one nazwy dziewięciu ulic w Gliwicach spośród 34, których nazwy w tym mieście podlegają zmianie w związku z ustawą.
O wydaniu tych zarządzeń poinformował Śląski Urząd Wojewódzki. Pierwszych dwanaście decyzji w świetle ustawy dekomunizacyjnej wojewoda wydał w połowie grudnia ub. roku (zmienione zostały wówczas nazwy m.in. Placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach oraz ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu), a dwa kolejne zarządzenia - w drugiej połowie grudnia (jedno z nich dotyczyło ul. Pstrowskiego w Kaletach). Pięć kolejnych, styczniowych zarządzeń dotyczyło ulic m.in. w Mikołowie i Mysłowicach.

Zgodnie z wydanymi w środę (14 lutego), opublikowanymi następnie w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego kolejnymi zarządzeniami, zmienione zostają nazwy ulic w Gliwicach: Armii Ludowej - na Juliana Ordona, Małgorzaty Fornalskiej - na Modelarzy, Leona Kruczkowskiego - na Jana Karskiego, Władysława Gomułki - na Rubinową, Władysława Hibnera - na Spadochroniarzy, Janka Krasickiego - na Ignacego Krasickiego, Karola Marksa - na ks. Jerzego Popiełuszki), Gwardii Ludowej - na Emilii Plater oraz Kniewskiego - na Paralotniarzy).

"Wydając te zarządzenia kierowałem się propozycjami, które przysłano z różnych środowisk gliwickich: rad dzielnic, rad osiedlowych czy od samych mieszkańców. Sadzę więc, że są one zgodne z wolą gliwiczan" - powiedział cytowany w informacji urzędu wojewódzkiego Wieczorek.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną do 2 września ub. roku samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które podlegają ustawie. "Niestety, gliwicka rada miasta, pomimo, że miała na to ponad rok, nie zrealizowała wymogów ustawy. Prezydent miasta, mimo pisma z prośbą o podanie propozycji, nie podał konkretnych nazw" - napisano w komunikacie urzędu.

W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 25 nazw ulic. Wojewoda czeka na razie na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej - niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych w ich sprawie. "Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmieci Tadeusza Gruszczyńskiego - pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić" - wskazał Wieczorek.

Kolejne wydane przez wojewodę śląskiego zarządzenia wynikają z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej z 1 kwietnia 2016 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Lech, 2018-02-15 09:06:22

  Nie do wiary, że takie nazwy ulic się tam uchowały. Świetnie mieli za komuny, to z wdzięczności woleli mieszkać na M. Fornalskie, Gomułki czy K. Marksa. To jakiś obłęd !!!
 • Vitalij Klucznik, 2018-02-15 08:46:49

  Jeszcze kiedyś o tym przemówili: Nie siadaj Gerek na ten rowerek, bon na tym rowerku ruski kółka, - pojedziesz jak Gomułka. W końcu to się stało.