PARTNER PORTALU
 • BGK

Transport, lotnisko, przepisy: Znamy najważniejsze plany Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

 • Bartosz Dyląg    7 lutego 2018 - 18:00
Transport, lotnisko, przepisy: Znamy najważniejsze plany Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Kazimierz Karolczak poinformował posłów o sytuacji metropolii i planach na przyszłość (Fot. PTWP)

Przewodniczący pierwszego w kraju związku metropolitalnego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak, poinformował posłów o jego sytuacji i planach na przyszłość.
 • Utworzenie kolei metropolitalnej jest jednym z największych wyzwań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W tym celu być może nie trzeba będzie powoływać nowego przewoźnika.
 • Jest szansa, że wspólny bilet na połączenia autobusowe, tramwajowe i trolejbusowe będzie rozszerzony na koleje.
 • Konieczne jest także zmiana czy uściślenie niektórych przepisów, dotyczących na przykład składki zmiennej, władztwa samorządowego, ZIT Plus czy organizacji transportu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia działa od początku 2018 roku. Na jej budżet składa się przede wszystkim 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku. Zasilana jest także składkami z budżetów tworzących ją gmin.

Do metropolii należy w tej chwili 41 członków – miast i gmin, leżących w centralnej części województwa śląskiego. Liczy 2,3 mln mieszkańców, 93 proc. z nich mieszka w mieście.

Metropolia zatrudnia 50 osób, docelowo ma być ich 60. Być może pojawi się większe zatrudnienie zależności od realizowanych projektów. Koszt zatrudnienia to 8,6 mln zł rocznie – wynika z informacji przekazanej posłom w Sejmie przez Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Czytaj też: Mieszkańcy za metropolią warszawską? Miasto chce referendum

Budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2018 rok to 362 mln zł, z czego niemal 332 mln zł to udział w PIT, 31 mln zł to składki miast i gmin członkowskich.

Wydatki metropolii na promocję to 10 mln zł, jednak poszczególne zadania nie są jeszcze rozpisane. Dla porównania budżet Katowic na promocję to 23 mln zł, Krakowa 17 mln zł, Gdańska 32 mln zł, Warszawy - 26 mln zł.

Pierwszą próbą wykorzystania efektu synergii będzie udział metropolii w targach MIPIM w Cannes, opłacony z budżetu na promocję. Dzięki stoisku metropolii gminy będą mogły po raz pierwszy przedstawić ofertę inwestycyjną. Wcześniej nie miały na to szans.

Wyzwania stojące przed metropolią

Jednym z największych i najbardziej kosztownych wyzwań, przed którymi stoi metropolia, jest kolej metropolitalna. Władze metropolii zabiegają o budowę nowych torów kolejowych.

– Obecna infrastruktura nie daje nadziei, by taką kolej można było zbudować. Częstotliwość kursowania pociągów Kolei Śląskich nie odpowiada na potrzeby mieszkańców metropolii. W tym momencie ta luka wypełniana jest w dużym stopniu przez samochody – podkreśla Kazimierz Karolczak.

Jak twierdzi przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, być może nie będzie potrzeby powoływania nowego przewoźnika, który realizowałby przewozy metropolitalne, ale zajmą się tym Koleje Śląskie.

Kazimierz Karolczak podkreślił, że dzięki metropolii po trzech dekadach rozmów udało się wynegocjować porozumienie górnośląskich przewoźników komunalnych. Pasażerowie mogą jeździć na jednym bilecie. Co więcej, od 1 stycznia 2018 r. za darmo mogą korzystać z przejazdów dzieci i młodzież do lat 16.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • żenada, 2018-02-14 15:05:59

  Fajnie zarabiają średnio po 14.5 tyś na łebka miesięcznie, Brawo!!!