PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa krajobrazowa: Katowice tworzą własną uchwałę

 • aw/PAP    29 listopada 2015 - 14:33
Ustawa krajobrazowa: Katowice tworzą własną uchwałę
Rynek jest dzisiaj wizytówką miasta, a reklamy dominują przestrzeń i zaburzają ład przestrzenny - twierdzi prezydent Krupa (fot. katowice.eu)

Prace nad standardami dotyczącymi umieszczania reklam m.in. w parkach i na budynkach rozpoczęli samorządowcy z Katowic. Miasto ma zostać podzielone na strefy, z czego najbardziej newralgiczną będzie modernizowane jego ścisłe centrum.
Jak poinformowała asystentka prezydenta Katowic Wioleta Niziołek-Żądło, miasto rozpoczyna prace nad przygotowaniem projektu uchwały ustalającej "zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w mieście Katowice". Jak dodała, uchwalanie takich "lokalnych kodeksów reklamowych" umożliwia miastom ustawa krajobrazowa.

Wzorowanie się na innych nie takie proste

"Katowice już teraz obserwują to, jak do tematu podeszły inne miasta, ale proste porównania mogą prowadzić na manowce. Inną specyfikę mają Kraków czy Poznań, inną Katowice. Na pewno część dobrych praktyk warto będzie jednak wykorzystać" - zaznaczyła Niziołek-Żądło.

Projekt, jak dodała, powstaje w wydziale planowania przestrzennego, bo procedura będzie zbliżona do procedury uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

"To oznacza, że gotowy projekt będzie udostępniony publicznie i będzie można do niego zgłaszać uwagi. Na etapie powstawania projektu będą ze sobą współpracowały różne wydziały urzędu miasta, ale też poproszone zostaną o opinię - środowiska zewnętrzne, w tym architekci, urbaniści, organizacje pozarządowe czy instytucje związane z reklamą" - wyjaśniła Niziołek-Żądło.

Niedawno, jak poinformowała, Miejski Zarząd Ulic i Mostów, zgodnie z decyzją prezydenta miasta, negatywnie zaopiniował wniosek o umieszczenie dwóch wielkoformatowych nośników reklamowych na budynku Domu Handlowego Zenit przy ul. Rynek 12 w Katowicach.

Zenit znajduje się w ścisłym centrum miasta, gdzie kończą się - trwające kilka lat - prace związane z porządkowaniem tego obszaru pod względem architektonicznym i urbanistycznym. Jak napisał na swoim oficjalnym fanpage'u prezydent Marcin Krupa "rynek jest dzisiaj wizytówką miasta i ma charakter prestiżowy, a tego typu reklamy dominują przestrzeń i zaburzają ład przestrzenny".

Według Niziołek-Żądło efekty rozpoczętych działań będzie można zaobserwować najwcześniej za dwa lata. "Biorąc pod uwagę, że cała procedura może potrwać około roku, a na dostosowanie się do nowych przepisów będzie rok, to pierwsze efekty uchwały będziemy mogli obserwować nie wcześniej niż za dwa lata" - oceniła.

Reklamy i szyldy w trzech strefach

Naczelnik wydziału planowania przestrzennego Teresa Homan-Chanek, która będzie koordynowała prace zespołu powołanego do stworzenia projektu uchwały powiedziała, że będzie on regulował trzy kwestie. Po pierwsze związane m.in. z wielkością i odległością od siebie reklam wolnostojących, po drugie sposobu umieszczania reklam na budynkach. Ostatnia kwestia dotyczyć będzie szyldów, m.in. na sklepach, przedsiębiorstwach. Osobne standardy mogą dotyczyć miejsc krajobrazowych, w tym parków.

Homan-Chanek podkreśliła, że prawdopodobnie miasto zostanie podzielone na strefy, w których będą obowiązywały odmienne zasady umieszczania reklam. "Opracowanie standardów sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych ma związek z potrzebą porządkowania miasta. W tym procesie uczestniczyć będą zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy" - dodała naczelnik.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.