PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o związkach metropolitalnych: Przygnębiający widok w Tychach

  • raf/aw/TVS    14 października 2015 - 15:37
Ustawa o związkach metropolitalnych: Przygnębiający widok w Tychach
Marek Wójcik i Andrzej Dziuba na konferencji o ustawie metropiltalnej w Tychach (fot.TVS)

Ustawa o związkach metropolitalnych ma rozwijać i promować m.in. śląskie miasta. Choć na razie dyskusja o metropolii nie odbija się tu szerokim echem. Na konferencję w Tychach o ustawie metropolitalnej przyszedł tylko prezydent Andrzej Dziuba.
Ustawa metropolitalna uchwalona. Sejm zajął się poprawkami Senatu. Kilka z nich odrzucił, co sprawia, że związki metropolitalne będą mogły tworzyć miasta, w których łączna liczba mieszkańców przekracza pół miliona. Metropolie będą też dostawać 5 proc. wpływów z podatku PIT bez ograniczeń czasowych. Senat chciał, żeby taki system obowiązywał tylko przez 5 lat.

Metropolia ma rozwijać i promować. Choć na razie dyskusja o niej odbija się echem. Na tyską - specjalnie zwołaną - konferencję posła PO Marka Wójcika o ustawie metropolitalnej przyszedł tylko prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Marek Wójcik o ustawie metropolitalnej

Poseł Platformy Obywatelskiej Marek Wójcik, główny koordynator ustawy i organizator konferencji - mimo pustej sali - wyliczył jednak plusy bycia metropolią dla miast konurbacji na Śląsku i w Zagłębiu. Przyznał, że samorządy, które włączą się w metropolitalny układ rocznie będą mogły uzyskać nawet 200 milionów złotych wsparcia.

- Liczymy na to, że dzięki finansowemu wsparciu dla transportu uda się poprawić jakość transportu publicznego. Liczymy na to, że mieszkańcy otrzymają nowe przyjazne taryfy - mówił Marek Wójcik.

Ustawa zakłada również ustalanie przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na terenie metropolii, promocję obszaru czy poprawę zagospodarowania przestrzennego. Po przyjętych przez Sejm poprawkach, metropolia ma być finansowana z budżetu państwa, utworzona może zostać na terenie zamieszkanym przez ponad pół miliona osób. A w jej skład będą wchodzić miasta na prawach powiatu.

- Wiemy, że większość postulatów, które zgłaszaliśmy jako samorządowcy w tej ustawie została ujęta, więc jest nadzieja, że będziemy mogli zadania realizować zdecydowanie bardziej efektywnie niż poprzez GZM - mówił z kolei Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Obecnie w woj. śląskim funkcjonuje także Górnośląski Związek Metropolitalny, ale miasta prawie go nie finansują, przez co praktycznie nie ma pieniędzy na konkretne działania.

Samorządowcy na tak, ale z obiekcjami

Czy to, że na konferencję Wójcika nikt nie przyszedł, poza gospodarzem miasta, w którym się odbyła, świadczy, że w woj. śląskim brak zainteresowania i zrozumienia sprawy? I tak i nie.

Ustawa to tak naprawdę pierwszy, mały krok do stworzenia metropolii na obszarze, na którym mieszka 2 mln ludzi. Temat nie jest popularny, przez to, że nikt naprawdę nie przedstawił korzyści wynikających z połączenia. A one - choć nie takie jak wynikają np. z ustawy warszawskiej, która stworzyła metropolię w stolicy - ale jednak są.

Dla samorządowców między innymi na Śląsku, to szansa na rozwój i skuteczniejsze zarządzanie regionem. - Za tym idą pewne pieniądze, nie takie małe całkiem, więc jest zachęta do tego, żeby takie związki metropolitalne tworzyć - uważa Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • anty urzędnik , 2015-10-15 15:50:13

    Urzędniczy urojony świat;)
  • ..., 2015-10-14 20:45:45

    POronienie?