PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa: Cyrk ze zwierzętami nie wjedzie do miasta. Stolica wprowadziła zakaz

 • PAP/AT    19 stycznia 2016 - 13:56
Warszawa: Cyrk ze zwierzętami nie wjedzie do miasta. Stolica wprowadziła zakaz
Podpisane rozporządzenie zakazuje udostępniania nieruchomości stanowiących mienie Warszawy na potrzeby objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt (fot.pixabay.com)

• Warszawa wprowadziła zakaz organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt.
• Rozporządzenie wprowadza zakaz promocji tego typu wydarzeń przez miejskie urzędy i jednostki.
• Przedstawienia z udziałem zwierząt będą mogły być organizowane na terenach prywatnych.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie ws. zakazu organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach należących do miasta. Pokazy takie będą mogły nadal odbywać się na terenach prywatnych.

O swojej decyzji prezydent stolicy poinformowała na jednym z portali społecznościowych. Warszawa nie jest pierwszym miastem, które zdecydowało się na taki krok, wcześniej prezydent Słupska Robert Biedroń nie zgodził się na udostępnienie miejskich gruntów na występy cyrkowe, podobne decyzje podjęły także władze w Bielsku Białej i Legnicy.

W uzasadnieniu stołecznego zarządzenia napisano, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji nie tylko w Polsce, ale i w wielu państwach na świecie.

"Sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich poprzez tresurę do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, nie zapewnianie warunków bytowania stosownych do potrzeb gatunku, jak również karygodne warunki transportu i miejsc przebywania zwierząt między występami i poza sezonem" - napisano w uzasadnieniu.

Jak podkreślono wraz ze wzrostem świadomości i wrażliwości społeczeństwa oraz zmianami w kanonach artystycznych i edukacyjnych konieczne stają się zmiany w szeroko pojętej sztuce cyrkowej.

Miasto argumentuje ponadto, że występów cyrkowych z udziałem zwierząt nie popierają psychologowie z Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, którzy wskazują na szkodliwy wpływ takich przedstawień na dzieci, ponieważ oglądając zwierzęta w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, może w nich utrwalać się przekazanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt.

Podpisane rozporządzenie zakazuje udostępniania nieruchomości stanowiących mienie Warszawy na potrzeby objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Dodatkowo rozporządzenie wprowadza zakaz dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez urząd miasta Warszawy, urzędy dzielnic i jednostki organizacyjne miasta.

Przedstawienia z udziałem zwierząt będą mogły być nadal organizowane na terenach prywatnych, tego rozporządzenie nie zabrania. Jednak miasto apeluje do zarządców gruntów, które nie należą do miasta, aby również nie zgadzali się na organizowanie cyrków ze zwierzętami na swoich terenach - powiedziała Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • CFO, 2016-01-20 14:08:27

  Teraz powinni zabronić grillowania - w końcu też wykorzystuje się zwierzęta w celach rozrywkowych- tylko w postaci hamburgerów, oraz wycofać ze stołówek szkolnych i publicznych jadłodajni mięso. Tu przecież też efektem końcowym rozrywki człowieka jest cierpienie zwierzęcia - kurczaka, krowy, świnki.... Biedne zwierzątka trzymane są w klatkach, napychane karmą, potem zabijane, patroszone itd. a wszystko dla uciechy człowieka. Już dawno weganie udowodnili, że homo sapiens może obyć się bez mięsa. A tak na serio to na jesieni ubiegłego roku zaprowadziłem moją małą córeczkę do cyrku Zalewski, gdzie się świetnie bawiła oglądając parady koni, kóz, lwów itp. Niestety moja córeczko, to było ostatni raz, teraz poczekasz jak będziesz dorosła, to może pójdziemy do Cirque du Soleil. Przy okazji składam wyrazy współczucia i kondolencje Państwu Zalewskim i ich załodze w Parzniewie - tyle lat pracy i wysiłku i teraz kop w d.. od HGW. Pewnie za te wielbłądy wypożyczane co roku na Paradę Trzech Króli. Całą menażerię trzeba będzie teraz oddać do zoo :-(  rozwiń
 • Małpka, 2016-01-20 07:18:05

  Do Zaskoczona: Pani HGW nie musi chodzić do cyrku, gdyż sama jest dyrektorem jednego z nich.
 • Zaskoczona, 2016-01-19 18:01:05

  Ciekawa jestem kiedy Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz- Walz była ostatni raz w cyrku, żeby oceniać środowisko cyrkowców.