PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Szarama oskarża prezydentów trzech miast GZM. "Nie są zainteresowanii jej rozwojem"

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 14:57
Wojciech Szarama oskarża prezydentów trzech miast GZM. "Nie są zainteresowanii jej rozwojem"
GZM powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. (fot. Facebook/ Metropolia GZM)

Wskazana jest interwencja rządu, aby pieniądze dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie były rozdawane, lecz szły na jej ustawowe zadania - uważa Wojciech Szarama, poseł PiS.
  • Szarama powiedział o tym w porannej rozmowie w Radiu Katowice.
  • Stwierdził, że nie wszyscy prezydenci Metropolii są zainteresowani jej dobrym rozwojem.
  • Wskazał na prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza (własny komitet), prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego (PO) i prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę (własny komitet).

Nawiązując do jedynych rozdysponowanych dotąd przez GZM między gminy środków - w postaci metropolitalnego Funduszu Solidarności o budżecie 100 mln zł, mającego wspierać inwestycje infrastrukturalne najsłabszych gmin członkowskich - poseł uznał, że te pieniądze zostaną wydane rozsądnie, ale w następnych latach pieniądze dla Metropolii muszą zostać wydane zgodnie z ustawą i statutem Metropolii.

Szarama m.in zdiagnozował, że nie wszyscy prezydenci Metropolii są zainteresowani jej dobrym rozwojem, wskazując w tym kontekście na prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza (własny komitet), prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego (PO) i prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę (własny komitet).

- To widać gołym okiem, to widać nawet po wypowiedziach tych prezydentów. Ten sojusz - on dalej istnieje - prezydent Gliwic, prezydent Sosnowca i prezydent Tychów, którzy zawarli taką swoistą koalicję po, żeby wybrać swoich ludzi do zarządu (GZM), oni nie są zainteresowani wzmocnieniem Metropolii, bo nie są zainteresowani wzmocnieniem pozycji Katowic - uznał poseł. 

Jak dodał, oni chcą, żeby to wszystko funkcjonowało tak, jak dawniej, plus tego, żeby były dla nich dodatkowe pieniądze z budżetu państwa. - To jest polityka zła, krótkowzroczna, która się odbije na wszystkich mieszkańcach Śląska - powiedział poseł. - Kolejne ruchy, które są robione w Metropolii, w zarządzie Metropolii, jasno wskazują, że ci ludzie nie chcą nowego otwarcia, nie chcą dobrej zmiany, tylko chcą zabezpieczyć swoje własne małe interesy - ocenił.

Pytany, czy wobec tego możliwa jest interwencja rządu w działalność Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Szarama odpowiedział, że interwencja rządu - ona jest wskazana. - Dlatego, że pieniądze, które przychodzą do Metropolii, mają być pieniędzmi przeznaczonymi na rozwój infrastruktury drogowej, na planowanie przestrzenne, a nie na to, żeby np. rozdawać te pieniądze tym gminom, które są najbardziej spolegliwe wobec zarządu Metropolii - wskazał poseł.

- W tym pierwszym roku tak się zdarzyło i tutaj sądzę, że te pieniądze zostaną wydane rozsądnie przez poszczególne gminy, ale w następnych latach pieniądze przeznaczone dla Metropolii - część podatków należnych budżetowi państwa, która została przekazana Metropolii - musi zostać wydana zgodnie z ustawą, zgodnie ze statutem Metropolii - zaznaczył.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.