PARTNER PORTALU
  • BGK

Gliwice chcą być jeszcze bardziej smart. Rusza inwestycja za 30 mln zł

  • 24gliwice.pl    18 stycznia 2018 - 11:13
Gliwice chcą być jeszcze bardziej smart. Rusza inwestycja za 30 mln zł
W ramach modernizacji powstaną też kolejne tablice zmiennej treści, dynamicznie informujące o aktualnej sytuacji drogowej (fot. UM Gliwice/I. Jasnowska)

Od 2013 roku w Gliwicach działa system zarządzania ruchem, który niebawem zostanie rozbudowany. Inwestycja ma kosztować ok. 30 mln zł, z czego 85 proc. będzie dofinansowane ze środków unijnych.
W ramach inwestycji w mieście powstaną m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz kolejne elektroniczne tablice informujące o aktualnej sytuacji na drogach.

Główną innowacją ITS-u będzie nadanie około 160 autobusom komunikacji publicznej priorytetu przejazdu przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Od trzech lat takie rozwiązanie działa w 18 autobusach linii A4.

- Bazując na tych samych urządzeniach, powstanie też system, którego zadaniem będzie nadawanie bezwzględnego priorytetu przejazdu przez skrzyżowania pojazdom uprzywilejowanym (policji, pogotowiu, straży pożarnej) – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

– Dzięki temu reakcja służb ratowniczych na zdarzenia będzie jeszcze szybsza i skuteczniejsza – podkreśla Stiborska.

W ramach modernizacji powstaną też kolejne tablice zmiennej treści, dynamicznie informujące o aktualnej sytuacji drogowej, oraz punkty pomiaru ruchu dostarczające danych na temat natężeń ruchu w mieście.

Uzupełnieniem informacji wyświetlanych na znakach będzie serwis internetowy, w którym oznaczone zostaną aktualne utrudnienia występujące na gliwickich drogach. Nową funkcją w zakresie monitoringu ulic będzie automatyzacja rozpoznawania zdarzeń drogowych.

Stacja ładowania pojazdów przy Urzędzie Miejskim

Kolejną innowacją będzie wprowadzenie systemu wagowej preselekcji pojazdów. – Wszystkie samochody przejeżdżające przez punkty preselekcji zostaną zważone, a szczegółowe dane zapisane w systemie, który wskaże pojazdy o przekroczonej masie dopuszczalnej. W planach jest również rozbudowa systemu identyfikacji wolnych miejsc parkingowych oraz budowa stacji do ładowania samochodów z napędem elektrycznym – wylicza Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Dwie ogólnodostępne stacje będą zlokalizowane przy Urzędzie Miejskim i siedzibie Zarządu Dróg Miejskich – dodaje rzeczniczka ZDM.

Dotychczasowy koszt rozbudowy systemu detekcji i modernizacji wybranych sygnalizacji świetlnych zamyka się w kwocie ok. 35,5 mln zł. Wyłoniony w ramach przetargu wykonawca (konsorcjum firm: PRUiM z Gliwic, Alto Computers M. Borowiak, R. Wróbel z Zabrza oraz Zakład Inżynierii Ruchu W. Sylwestrzak i Spółka z Bytomia) rozpoczyna już realizację zadania. Ma dwa miesiące na opracowanie projektów.

Całość prac ma zamknąć się w okresie 12 miesięcy. Jak deklaruje ZDM, nie spowodują one poważnych utrudnień w ruchu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.