Kilkaset tysięcy błędów w bazach danych

Samorządowe bazy danych zawierają kilkaset tysięcy nieprawdziwych danych o Polakach, okazało się po porównaniu ich z rejestrem PESEL.
Kilkaset tysięcy błędów w bazach danych

Błędy dotyczą miejsca zamieszkania, zameldowania, danych osobowych rodziców, nazwisk rodowych, kodów pocztowych itp. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gdańsk zanotował niezgodności z PESEL w liczbie 130 tys., Kielce – 100 tys. Urzędnicy z Katowic i Szczecina przyznają, że stracili już rachubę, „ale skala zjawiska jest bardzo duża”.

Błędy wypłynęły na światło dzienne dopiero teraz w związku z uruchomieniem centralnego Systemu Rejestrów Państwowych w marcu tego roku.

Nieścisłości i pomyłki mogą pociągnąć za sobą przykre konsekwencje dla obywateli, bo mogą oni być pomyleni z kimś innym przez komorników, policję czy urzędników administracji.

Większość pomyłek w bazach samorządowych to zaszłości historyczne, czyli błędy popełniane przez urzędników przy wpisywaniu danych. Ich czyszczenie zajmie sporo czasu. Tym bardziej że nie wypracowano jak dotąd żadnej metody weryfikacji.

W samym rejestrze PESEL też są luki, gdy chodzi np. o odnotowanie rozwodów, związków małżeńskich czy meldunek noworodka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To nie wina samorządowców!! Lokalne bazy były "czyszczone" przez wiele lat, dane były przekazywane do centralnej ewidencji za pośrednictwem terenowych baz danych !! W momencie wejścia Źródła - Rejestry Mieszkańców są zasilane centralnie. Zaciągamy cały ten syf, łącznie z danymi które usuwa...liśmy kilka lat temu i mamy na to kwity z MSW np. podwójne nr PESEL !!!!! Najlepiej zwalić wszystko na pracowników gmin .... brak słów .... rozwiń

urzednik, 2015-12-16 08:14:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE