PARTNER PORTALU
  • BGK

Kilkaset tysięcy błędów w bazach danych

  • PAP/JL    16 grudnia 2015 - 07:04
Kilkaset tysięcy błędów w bazach danych

Samorządowe bazy danych zawierają kilkaset tysięcy nieprawdziwych danych o Polakach, okazało się po porównaniu ich z rejestrem PESEL.
Błędy dotyczą miejsca zamieszkania, zameldowania, danych osobowych rodziców, nazwisk rodowych, kodów pocztowych itp. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gdańsk zanotował niezgodności z PESEL w liczbie 130 tys., Kielce – 100 tys. Urzędnicy z Katowic i Szczecina przyznają, że stracili już rachubę, „ale skala zjawiska jest bardzo duża”.

Błędy wypłynęły na światło dzienne dopiero teraz w związku z uruchomieniem centralnego Systemu Rejestrów Państwowych w marcu tego roku.

Nieścisłości i pomyłki mogą pociągnąć za sobą przykre konsekwencje dla obywateli, bo mogą oni być pomyleni z kimś innym przez komorników, policję czy urzędników administracji.

Większość pomyłek w bazach samorządowych to zaszłości historyczne, czyli błędy popełniane przez urzędników przy wpisywaniu danych. Ich czyszczenie zajmie sporo czasu. Tym bardziej że nie wypracowano jak dotąd żadnej metody weryfikacji.

W samym rejestrze PESEL też są luki, gdy chodzi np. o odnotowanie rozwodów, związków małżeńskich czy meldunek noworodka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • urzednik, 2015-12-16 08:14:16

    To nie wina samorządowców!! Lokalne bazy były "czyszczone" przez wiele lat, dane były przekazywane do centralnej ewidencji za pośrednictwem terenowych baz danych !! W momencie wejścia Źródła - Rejestry Mieszkańców są zasilane centralnie. Zaciągamy cały ten syf, łącznie z danymi które usuwa...liśmy kilka lat temu i mamy na to kwity z MSW np. podwójne nr PESEL !!!!! Najlepiej zwalić wszystko na pracowników gmin .... brak słów ....  rozwiń