PARTNER PORTALU
  • BGK

Barokowa muzyka zabrzmi na Śląsku

  • PAP/JL    17 listopada 2015 - 09:06
Barokowa muzyka zabrzmi na Śląsku
czołowe europejskie zespoły wystąpią podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Fot. Pixabay

London Baroque, German Brass, Concerto Koln – m.in. te czołowe europejskie zespoły wystąpią podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
Impreza upamiętniająca tego pochodzącego ze Śląska barokowego kompozytora rozpocznie 20 listopada w Sosnowcu.

W ramach tegorocznej edycji jednej z największych imprez muzycznych w regionie odbędzie się kilkanaście koncertów m.in. w Bytomiu, Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Rybniku.

Dyrektor festiwalu Adam Wesołowski przypomina, że jednym z założeń imprezy jest propagowanie twórczości pochodzącego z Rozbarku (dzisiejsza dzielnica Bytomia) barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

– Staramy się, by jego utwory były grane przez najlepsze zespoły. Artyści, którzy wystąpią w tym roku to czołówka europejska. Cieszę się, że coraz więcej muzyków zaczyna wykonywać i nagrywać kompozycje Gorczyckiego – mówi Adam Wesołowski.

Choć podczas większości koncertów zabrzmi muzyka dawna, melomani usłyszą również utwory z późniejszych epok. Już w piątek w Sosnowcu, w ramach koncertu inauguracyjnego, zestawione zostaną wybrane psalmy Gorczyckiego z jazzowymi „Psalmami Dawida” w aranżacji pianisty Leszka Możdżera.

– Chcemy przez to pokazać drogę polskiej muzyki od baroku po współczesność – wyjaśnił Wesołowski.

Ciekawie zapowiada się też koncert pochodzącego z Niemiec, uznanego zespołu dętego blaszanego – German Brass. W ich repertuarze znajdują się dzieła muzyczne z wielu epok. Przed śląską publicznością muzycy wykonają m.in. zaaranżowane na zespół instrumentów dętych blaszanych kompozycje Gorczyckiego.

Utwory patrona festiwalu zabrzmią ponadto w wykonaniu m.in. cenionego barokowego zespołu kameralnego London Baroque oraz niemieckiej orkiestry Concerto Koln. Publiczność usłyszy również m.in. Sinfoniettę Cracovia, Capellę Cracoviensis, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, a także solistów m.in. francuskiego akordeonistę Richarda Galliano.

Festiwal zakończy się 6 grudnia w Bytomiu. Ostatni koncert wykonają muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Paula Goodwina. Podczas tego widowiska łączącego muzykę, taniec i elementy świetlne melomani usłyszą słynne dzieła Jerzego Fryderyka Haendla: „Muzyka na wodzie” oraz „Muzyka królewskich sztucznych ogni”.

Jak mówi dyrektor festiwalu, w ramach imprezy w kilku szkołach zaplanowano również flash mob, podczas którego artyści zatańczą do muzyki barokowej.

Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. jako syn Adama Gorczycy, właściciela największego gospodarstwa w Rozbarku (dzisiejsza dzielnica Bytomia).

Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich epoki baroku. Jest autorem m.in. utworów chóralnych, które stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 r., gdy ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli.

Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i – zdaniem historyków – osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ludek, 2015-11-17 18:27:07

    Ludzie to Panewniki nie Sosnowiec. A Gorczycki to nie Kiepura