PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzin. Od czwartku finał festiwalu kolęd i pastorałek

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 11:16
Będzin. Od czwartku finał festiwalu kolęd i pastorałek
Finałowe przesłuchania (fot.Facebook/Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika)

W czwartek (11.01) rozpoczynają się finałowe przesłuchania XXIV edycji największego kolędowego przeglądu w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
  • Finałowe przesłuchania rozpoczynają się w czwartek (11.01) w Będzinie. 
  • Weźmie w nich udział ponad 130 solistów i grup z całego świata. 
  • Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. Wśród jego laureatów z minionych lat są m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert z zespołu PIN.

- Jak co roku nie zabraknie barwnych zespołów ludowych, klasycznych chórów, zdolnych dzieci, kreatywnej młodzieży, Ukraińców i Białorusinów o polskich korzeniach. Zaśpiewają oni ponad 330 najpiękniejszych i niezwykle różnorodnych kolęd i pastorałek - powiedział rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek. - Wykonywane z serca, z ogromnym przejęciem, brzmią dużo lepiej niż te puszczane w marketach czy komercyjnie nagrywane przez popularne zespoły - podkreślił.

Jak akcentują organizatorzy, festiwal w swojej formule pomaga kultywować bogatą tradycję. Co roku wspólne kolędowanie łączy ponad tysiąc solistów i grup, czasem wieloosobowych. Oznacza to nawet kilkanaście tysięcy uczestników. Tak jest też podczas tegorocznej edycji, do której zgłosiło się 1634 solistów i grup.

- Będzie różnorodnie, barwnie i radośnie - jak zawsze w tych dniach w Będzinie. Podczas festiwalu przypominamy, że Bóg rodzi się dla każdego z nas, że możemy cieszyć się, iż chce być z nami, że możemy tę radość wyśpiewać. Radosny śpiew uczestników naszego festiwalu jest jak gwiazda, prowadząca do szopki z Jezusem i Maryją - ocenił szef festiwalu ks. Piotr Pilśniak.

Do konkursu mogli się zgłosić wszyscy, chcący podzielić się własną interpretacją kolęd i pastorałek, którzy ukończyli 6 lat. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów - w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Przesłuchania eliminacyjne odbywały w grudniu w 37 ośrodkach w Polsce, na Białorusi i Ukrainie.

Zwycięzcy eliminacji zostali zaproszeni do Będzina. Otwarte dla publiczności przesłuchania finałowe będą odbywały się od czwartku do soboty, od godz. 9. do 20.30 (w sobotę do 17.30) w Państwowej Szkole Muzycznej im F. Chopina w Będzinie. Ciszek poinformował, że weźmie w nich udział łącznie 134 solistów i grup (m.in. zespoły, chóry).

Festiwal zwieńczy w niedzielę 14 stycznia koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie, który będzie można oglądać bezpłatnie na miejscu, albo też na żywo w internecie, na stronie mfkip.pl.

Czytaj więcej: Wiceprezydent Łodzi nie powoła Waldemara Wolańskiego na dyrektora Teatru Lalek Arlekin×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.