PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Toszka mogą już używać wodę z kranu, ale po przegotowaniu

  • PAP    6 grudnia 2015 - 23:29
Mieszkańcy Toszka mogą już używać wodę z kranu, ale po przegotowaniu
(fot. BetacommandBot/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Mieszkańcy Toszka (Śląskie) i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wodę z kranu m.in. do celów spożywczych, pod warunkiem, że ją uprzednio przegotują. O problemach z wodą gliwicki sanepid poinformował w piątek 4 grudnia, po wykryciu w niej paciorkowca.
Jak poinformowała w komunikacie 6 grudnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób oraz wstępnych analiz „woda warunkowo nadaje się do spożycia przez ludzi”.

Mieszkańcy Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa powinni przestrzegać pewnych zaleceń.

Woda z kranu może być używana do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców „jedynie po przegotowaniu”. Wodę należy uprzednio „doprowadzić do wrzenia i gotować przez minutę”.

W przypadku pozostałych czynności, jak poinformowano, woda z kranu może być używana bez ograniczeń.

„Woda może mieć nieco zmienione cechy organoleptyczne w związku z dezynfekcją i płukaniem sieci” - podano w komunikacie.

Jakość wody w sieci na tym terenie „pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym”.

O problemach z wodą w Toszku oraz kilku okolicznych miejscowościach gliwicka PSSE poinformowała w piątek. Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały „zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych”. Woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu.

Paciorkowiec kałowy to bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

Jak powiedział w niedzielę rano PAP Janusz Konopka ze spółki Remondis Aqua Toszek „prowadzony jest stały nadzór” sieci wodociągowej. Z kolei pytany o przyczyny, powiedział, że „ujęcie było czyste, doszło do zanieczyszczenia mikrobiologicznego wtórnego u jednego z odbiorców”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.