PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowa atrakcja turystyczna w zabytkowej kopalni Guido

  • PAP/em    10 grudnia 2015 - 14:43

Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Teraz turyści będą mogli odwiedzić odnowiony poziom 170 – nazywany teraz Poziomem św. Barbary.
Dotąd na głębokości 170 metrów prezentowano w Guido m.in. pracę górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Po przebudowie okołokilometrowa trasa koncentruje się na trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku oraz na kulcie św. Barbary w górnośląskim górnictwie.

Etos ciężkiej pracy

Podczas uroczystości otwarcia odnowionego Poziomu św. Barbary prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik mówiła, że ekspozycja ma świadczyć m.in. o ciężkiej pracy dawnych mieszkańców Śląska – pracujących na rzecz jego rozwoju. „Rozwój Śląska był budowany na potędze przemysłu. Dziś chcemy myśleć o nowoczesności, o rozwoju, ale nie zapominajmy, że tak to wszystko się zaczynało” - wskazała.

Głównym elementem trasy jest utworzona w jednej z kopalnianych komór kaplica św. Barbary. W czwartek poświęcił ją i przewodniczył w odprawionej tam podziemnej mszy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup przypomniał m.in., że choć górnicy zawsze związani byli ze św. Barbarą, w kopalniach węgla kamiennego pod ziemią raczej nie było kaplic – były czasem figury świętej czy obrazy z jej wizerunkiem. „Kaplice były w salach zbornych na powierzchni. Tutaj, w tej zabytkowej kopalni powstała kaplica – myślę, że też po to, aby zwiedzających poinformować, że górnicy byli ludźmi pobożnymi” - uznał metropolita.

Znaczenie św. Barbary

Jak podkreślił, św. Barbara towarzyszyła górnikom w ciężkiej pracy, „w jakimś sensie ich duchowo ubezpieczając”. „To dla nich było ogromnie ważne. I przypomnienie tego turystom też może być pouczające” - uznał hierarcha.

Abp Skworc zaznaczył również, że nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach świata przyszłość zabezpieczenia w czystą energię, nadal jest związana z węglem. „Tylko należy go w sposób właściwy eksploatować, przerabiać czy także przez różne procesy chemiczne zyskiwać nowe źródła energii”. „Węgiel ma jeszcze na naszej planecie – myślę – przyszłość przed sobą” - ocenił.

Poświęconą kultowi św. Barbary kaplicę muzealnicy z Guido nazywają sercem nowej ekspozycji. Oczyszczoną surową cegłę i stalowe elementy konstrukcji uzupełnia współczesny witraż i rzeźba św. Barbary wykonane specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego. Komora podzielona jest na dwie części – jedna to sama kaplica z ławkami; druga to bardziej otwarta przestrzeń, którą otaczają ustawione pod ścianami różne wizerunki patronki górników.

Kilka stref tematycznych

Kaplica jest jedną ze stref tematycznych Poziomu św. Barbary. Pozostałe to: „praca w kopalni”, „rozum i wiara”, oraz „św. Barbara – konteksty”.

Pierwsza z nich ma opowiadać o specyfice dawnej pracy w kopalni, wykorzystaniu koni pod ziemią, poczuciu niepewności i ciągłego zagrożenia. W tej części wykorzystano m.in. oryginalne podziemne stajnie z przełomu XIX i XX wraz z wyposażeniem, ale też nowoczesne, multimedialne środki przekazu. Strefa obejmuje przekop, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie.

Mieszcząca się w tzw. hali pomp strefa „rozum i wiara” ma odnosić się do skojarzeń i relacji między wiedzą i wiarą. Architektura tej komory nadaje się np. do wyświetlania wielkoformatowego, trójwymiarowego pokazu w postaci mappingu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.