PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Zaczkowski dyrekorem “Katowice Miasto Ogrodów". W nagrodę

  • MIW    22 stycznia 2016 - 11:55
Piotr Zaczkowski dyrekorem “Katowice Miasto Ogrodów". W nagrodę
Piotr Zaczkowski jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. (Fot. : mat. pras. UM Katowice).

• Piotr Zaczkowski kierować będzie instytucją kultury “Katowice Miasto Ogrodów".
• Prezydent Katowic, Marcin Krupa, wysoko ocenia dotychczasowe osiągnięcia Zaczkowskiego. 
• Celem nowej instytucji ma być podniesienie rangi i znaczenia Katowic na arenie krajowej i międzynarodowej.
Piotr Zaczkowski został dyrektorem instytucji kultury “Katowice Miasto Ogrodów”. Pokieruje nią przez najbliższe cztery lata. Taką decyzję podjął w piątek (22 stycznia) prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dotychczas Zaczkowski był szefem Instytucji Kultury “Katowice - Miasto Ogrodów”. Od 1 lutego zostanie ona połączona z Centrum Kultury “Katowice” im. Krystyny Bochenek (zgodnie z uchwałami Rady Miasta, podjętymi we wrześniu i grudniu 2015 roku) tworząc instytucję “Katowice - Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek”.

- Od pięciu lat Piotr Zaczkowski sprawnie kierował instytucjami kultury w Katowicach, a ostatecznym argumentem za jego kandydaturą jest dla mnie zdobycie przez Katowice tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO i włączenie nas do prestiżowej sieci miast na całym świecie. To przecież w dużej mierze zasługa dobrze przygotowanej aplikacji i osobistego zaangażowania samego dyrektora i jego zespołu - mówi prezydent Marcin Krupa.Jak tłumaczą urzędnicy, celem połączenia obu instytucji jest zwiększenie efektywności realizowanych przez miasto zadań z zakresu kultury, racjonalizacja kosztów i usprawnienie funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury, a także podniesienie rangi i znaczenia Katowic na arenie krajowej i międzynarodowej. Instytucja będzie realizowała działania w zakresie edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury oraz program Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO.

- Nominacja na to stanowisko jest dla mnie wyróżnieniem i wyrazem zaufania pana prezydenta do mnie. Równocześnie zdaję sobie sprawę, że jest to ogromna odpowiedzialność i wyzwanie. Zrobię wszystko, żeby mu sprostać - mówi Piotr Zaczkowski.

57-letni Piotr Zaczkowski jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, z wykształcenia kulturoznawcą, nauczycielem dziennikarstwa i wiedzy o kulturze, autorem książek, redaktorem kilkunastu wydawnictw artystycznych i recenzentem teatralnym. Od 2011 roku był dyrektorem biura ESK Katowice 2016, przekształconego w Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, realizującej m. in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent, Katowice Street Art Festival, Katowice JazzArt Festiwal. Kierowana przez niego instytucja doprowadziła do włączenia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi regionu. Był kierownikiem literackim Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Pracował jako asystent dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Śląskim. Pełnił funkcję rzecznika prasowego Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Instytucji Kultury Ars Cameralis. Zawodowo związany z licznymi tytułami prasowymi i rozgłośniami radiowymi. Publikował m. in. w periodykach literacko-artystycznych, społeczno-literackich i teatralnych: „Teatr”, „Opcje”, „Studio”, „Integracje”. Wydał tomiki poezji „Wiersze” (1983), „Wiersze” (1990), „Pisane liliputem” (1993). Autor dziennika „Szkoła złudzeń” (2014).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.