PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie, Indsutriada 2016: W czerwcu Święto Szlaku Zabytków Techniki

  • MIW    13 stycznia 2016 - 12:15
Śląskie, Indsutriada 2016: W czerwcu Święto Szlaku Zabytków Techniki
Industriada to doroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. (Fot.): Mat. pras. Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

• Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się w tym roku 11 czerwca.
• Do udziału w nim zaproszonych zostanie dziewięć industrialnych miejsc.
• W zeszłorocznej edycji Industriady udział wzięło 80 tys. gości.
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2016”. Tegoroczna, siódma już edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się 11 czerwca. Do udziału w niej zaproszonych zostanie dziewięć industrialnych miejsc. Ma je wyłonić właśnie ogłoszony przez zarząd regionu konkurs.

Wnioski uczestnictwa mogą składać właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze. Oprócz udokumentowania walorów historycznych i architektonicznych muszą oni zaproponować specjalny program wydarzeń, jaki zostanie zrealizowany w dniu festiwalu.

W tym roku motywem przewodnim Industriady będą „przemysłowe legendy”, czyli opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia, jak również świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi. Jak tłumaczą urzędnicy, dziedzictwo regionu zostanie zinterpretowane więc m. in. w aspekcie „życia codziennego i losów robotników, śmiałych wizji pionierów przemysłu czy też działań właścicieli zakładów przemysłowych na rzecz rozwoju przemysłu w województwie śląskim”.

Dla uczestników festiwalu można przygotować m.in. happeningi, pokazy i spektakle, rekonstrukcje historyczne, warsztaty czy też niekonwencjonalne oprowadzanie po obiekcie lub fabularyzowane gry. Punkty można będzie uzyskać także za iluminacje obiektów oraz akcje oddziałujące na zmysły zwiedzających przy wykorzystaniu zapachów, dźwięków oraz kolorów.

- Konkurs pozwoli w przejrzysty sposób wybrać najlepsze obiekty spośród pretendujących do udziału w festiwalu. Opieramy się na kryteriach autentyczności i potencjału obiektu, bacznie analizujemy atrakcyjność programu wydarzeń zaproponowanego do realizacji, a wszystko po to, aby udział w tym wyjątkowym dniu na Szlaku Zabytków Techniki wiązał się dla wszystkich z niezapomnianymi przeżyciami – mówi Henryk Mercik, członek zarządu województwa.

Przyznanie tytułu będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych Święta Szlaku, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, który odbędzie się 11 czerwca 2016 roku.

Industriada to jeden z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku udział w nim wzięło 80 tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.