PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: Taniec, ruch i teatr w zmodernizowanym dawnym kinie

  • PAP/JL    27 stycznia 2016 - 08:37
Sosnowiec: Taniec, ruch i teatr w zmodernizowanym dawnym kinie
W kinie Muza w Sosnowcu odbędzie się cykl przedsięwzięć związanych z tańcem współczesnym. Fot. Sosnowiec.pl

Cykl przedsięwzięć związanych z tańcem współczesnym i teatrem, a służących m.in. edukacji tanecznej i integracji mieszkańców Sosnowca, przygotowany zostanie w tym roku w odrestaurowanym dawnym kinie Muza.
Zakończony w ub.r., wart 18 mln zł projekt pozwolił urządzić w nieczynnym przez prawie 10 lat kinie Muza w Sosnowcu salę widowiskowo-koncertową na 450 miejsc. Obecnie praktycznie co tydzień odbywają się tam koncerty, przedstawienia teatralne i występy rozrywkowe.

Aby wzbogacić ofertę także o stałą działalność, Miejski Klub im. Jana Kiepury, w ramach którego działa „Muza”, przeprowadził konkurs na zajęcia integracyjne dla mieszkańców, dzieci, osób niepełnosprawnych czy wykluczonych. Wygrała go Fundacja na rzecz Młodych Twórców Jazda Polska – stworzona przez absolwentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Fundacja zaoferowała projekt „Muza. Teatr i centrum poszukiwań ruchowych, tanecznych i choreograficznych”. Idea projektu opiera się na zwróceniu uwagi na społeczności lokalne..

W segmencie projektu nazwanym Plac Zabaw zaczęły się już zajęcia pod nazwami Muza Integracyjnie (wykorzystujące taniec jako formę terapii ruchowej i psychoterapii osób niepełnosprawnych), a także Muza III wieku dla osób starszych oraz Muza dla dzieci szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych (wszystkie zajęcia bezpłatne).

Wkrótce zacząć mają się też zajęcia dla entuzjastów tańca współczesnego, a także seria wykładów edukacji tanecznej „Understand dance”, prowadzonych przez specjalistów z Folkwang Universität der Künste w Essen, m.in. Romana Arndta. Ruszą też m.in. działania „Dzielnice miasta” i kontenery artystyczne – wydarzenia performatywne, instalacje artystyczne i działania twórcze mające jednoczyć uczestników lokalnych społeczności.

Niezależnie od inicjatyw związanych z tańcem Miejski Klub im. Jana Kiepury w drugim kwartale br. będzie chciał uruchomić w „Muzie” pokazy filmowe – na kształt kina studyjnego. Na początek mają one odbywać się co dwa tygodnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.