PARTNER PORTALU
  • BGK

Spektakl z Sosnowca najlepszy

  • PAP/JL    9 grudnia 2015 - 07:48
Spektakl z Sosnowca najlepszy
Fot. Pixabay.com

Spektakl „Koń, kobieta i kanarek” sosnowieckiego Teatru Zagłębie został uznany za najlepsze przedstawienie w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.
W plebiscycie brało udział sześć przedstawień, które miały premierę w ostatnich latach i przy wsparciu lokalnych samorządów zostały zarejestrowane, a następnie między 3 marca a 27 października wyemitowane lub transmitowane przez TVP Kultura.

Po pokazie ostatniego przedstawienia rozpoczęło się głosowanie widzów na najlepszy spektakl Festiwalu.

Zwycięska sztuka – „Koń, kobieta i kanarek” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu – to umiejscowiona na Śląsku i w Zagłębiu opowieść o patriarchalnych, górniczych rodzinach i przemocy wobec kobiet.

Jej bohaterami są m.in. górnicy, sztygarzy oraz ich żony i córki, a także astmatyk Głupek ze szpotawą stopą. Chromy wprowadza widzów w historię i klimat miejscowości, w której w latach pięćdziesiątych funkcjonował zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków.

Przywoływany w tytule zakaz „3K” był w założeniach twórców metaforą rodzin, w której nadal funkcjonuje przemoc wobec kobiet i ograniczane jest ich prawo do przerywania niechcianej ciąży.

Dyrektor Teatru Telewizji Wojciech Majcherek ocenił, że „wielkim przesłaniem tego przedstawienia jest wołanie o prawo do wyboru i wolności wyboru kobiety”.

W sztuce wystąpili m.in. Agnieszka i Maria Bieńkowskie, Beata Deutschman, Dorota Ignatjew, Edyta Ostojak, Małgorzata Sadowska i Michał Bałaga.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.