PARTNER PORTALU
  • BGK

Sztuka sakralna na wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach

  • PAP/JL    16 grudnia 2015 - 10:05
Sztuka sakralna na wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach
Obiekty sakralne z Górnego Śląska można obejrzeć na wystawie „Galeria śląskiej sztuki sakralnej” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Fot. Pixabay.com

Pochodzące z terenów Górnego Śląska obiekty sakralne 20 grudnia będzie można obejrzeć na wystawie „Galeria śląskiej sztuki sakralnej” w Muzeum Śląskim w Katowicach.
To ostatnia, szósta wystawa stała Muzeum Śląskiego, którego nową siedzibę otwarto w czerwcu na terenie byłej kopalni Katowice.

Ekspozycja licząca ponad 100 obiektów łączy zbiory tamtejszego muzeum i przekazane jako długoterminowy depozyt zbiory Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

– Prezentujemy już wystawy poświęcone sztuce, historii i dziedzictwu Górnego Śląska. Sztuka sakralna wpisuje się w ten program. Podkreśla dziedzictwo duchowe Ślązaków, dla których religia była bardzo ważna – mówi kurator wystawy Henryka Olszewska-Jarema zaznaczyła Olszewska-Jarema.

Wszystkie eksponaty pochodzą z terenu Górnego Śląska, choć niekoniecznie tam powstały. Zwiedzający będą mogli obejrzeć obiekty powstałe w średniowieczu, renesansie i baroku m.in. rzeźby, płaskorzeźby, obrazy oraz wyroby rzemiosła artystycznego np. naczynia i szaty liturgiczne. Najstarsze dzieło – drewniana rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem – pochodzi z końca XIV w.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest rzeźba Marii z Dzieciątkiem z Knurowa z 1420 r.

– Rzeźba ta jest klasycznym przykładem przedstawień Marii zwanych Pięknymi Madonnami. Została odnaleziona w latach 30. XX wieku w wieży knurowskiego kościoła pw. św. Wawrzyńca. Wówczas była w bardzo złym stanie, jednak po gruntownej konserwacji stała się ikoną wystawy – mówi Olszewska-Jarema.

Aranżacja wystawy ma łączyć aspekt historyczny i edukacyjny, ma również sprzyjać refleksji.

– Staraliśmy się podkreślić pierwotne funkcje tych obiektów, które teraz występują w roli eksponatów muzealnych, ale kiedyś zdobiły wnętrza kościołów. Dlatego zaaranżowaliśmy ekspozycję w taki sposób, by przypominała wnętrze świątyni. Główna oś wystawy symbolizuje główną nawę, na końcu której znajduje się piękny tryptyk gotycki, czyli trzyczęściowy ołtarz – wyjaśnia kurator.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.