PARTNER PORTALU
  • BGK

UNESCO: Zabytki Tarnowskich Gór ze zniżkami

  • aw/PAP    3 stycznia 2018 - 07:20
UNESCO: Zabytki Tarnowskich Gór ze zniżkami
Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 r. (fot.:commons.wikimedia.org/Kornatka)

Bilet rodzinny, grupowy, a także zniżki dla seniorów i niepełnosprawnych - to tylko niektóre zmiany jakie wprowadzili od nowego roku zarządzający Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – obiektami wpisanymi na listę UNESCO.
• Nowa oferta biletowa dwóch tarnogórskich tras podziemnych obowiązuje od początku roku.

• Obydwoma zabytkami zarządza Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

• Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga zostały wpisane na Listę UNESCO w lipcu ub.r. 

Jak podał Grzegorz Rudnicki z SMZT, w kopalni zniżki przysługują m.in. osobom niepełnosprawnym ruchowo, na wózkach inwalidzkich, a także ich opiekunom. Przypomniał, że tarnogórska kopalnia srebra to jeden z nielicznych obiektów w Polsce, który oferuje zwiedzanie podziemi dla turystów z dysfunkcjami ruchowymi.

Nowością jest także bilet ulgowy dla seniorów powyżej 65. roku życia oraz bilet rodzinny (2+1). Można także wykupić bilet grupowy, który obowiązuje po wcześniejszej rezerwacji w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego. Te warianty cenowe dotyczą zarówno kopalni, jak i sztolni.

Jak poinformował Rudnicki, zarząd SMZT zdecydował, że od stycznia do marca Zabytkowa Kopalnia Srebra będzie nieczynna w poniedziałki. W tym czasie będą wykonywane zaplanowane już wcześniej prace konserwacyjne.

Od nowego roku zmieniają się także niektóre elementy organizacyjne, takie jak minimalna liczba zwiedzających w grupie. W kopalni wynosi ona 6 osób, w przypadku Sztolni limit ten obowiązuje jedynie od kwietnia do października.

Nowością jest tak zwana "Srebrna Godzina", czyli zwiedzanie bez jakiegokolwiek limitu osobowego. Oferta ta jest dostępna od stycznia do marca. W kopalni "Srebrna Godzina" obowiązuje od wtorku do niedzieli o 13. W przypadku Sztolni w weekendy o 13 i 14.

W kopalni obowiązuje przez cały rok Karta Dużej Rodziny, która uprawnia do 20-procentowej zniżki na zwiedzanie obiektu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.slaskiedlarodziny.pl.

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga zostały wpisane na Listę UNESCO w lipcu ub.r. podczas obywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Wpis obejmuje pozostałości po dawnych kopalniach - wyrobiska i szyby górnicze, wyjątkowy w skali świata system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego - w sumie 28 atrybutów. To 15. polski obiekt na liście światowego dziedzictwa, pierwszy w woj. śląskim.

Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 r. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, blisko 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Tuż przy budynku kopalni znajduje się skansen maszyn parowych.

Zanim udostępniono zwiedzającym kopalnię, uruchomiono ruch turystyczny w położonej w Parku Repeckim Sztolni Czarnego Pstrąga - w 1957 r. Sztolnia miała być czynna tylko do czasu otwarcia kopalni, jednak zainteresowanie podziemnym przepływem łodziami było tak duże, że postanowiono jej nie zamykać. Do dziś odwiedziło ją blisko 2,5 mln turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.