PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze, kopalnia Guido: nowa trasa turystyczna

  • pt    14 grudnia 2015 - 14:44
Zabrze, kopalnia Guido: nowa trasa turystyczna
Poziom świętej Barbary znajduje się w najstarszym udostępnionym obecnie rejonie Kopalni Guido - fot.slaskie.pl

W zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu otwarto odnowiony poziom 170 – nazywany poziomem św. Barbary. Dotychczas na głębokości 170 metrów prezentowano m.in. pracę górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Po rewitalizacji trasa opowiada o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku oraz o kulcie św. Barbary.
Odnowiony poziom zaskoczy zwiedzających multimedialnymi projekcjami wody wdzierającej się do chodnika górniczego i hukiem wybuchających materiałów strzałowych. Spore wrażenie robi także prezentacja dziejów patronki górników oraz kaplica z witrażem i rzeźbą świętej Barbary.

Patronka górników

Poziom świętej Barbary znajduje się w najstarszym udostępnionym obecnie rejonie Kopalni Guido w Zabrzu.

Obejmuje zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne oraz stajnie – większość z tych pomieszczeń wciąż ma jeszcze ślady pracy dawnych górników i autentyczny, górniczy klimat.

Trasa koncentruje się na trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary. To bowiem patronka górników jest postacią najważniejszą na całej trasie zwiedzania.

Całość trasy została tematycznie podzielona na cztery strefy: „praca w kopalni”, „rozum i wiara”, „kult św. Barbary” oraz „św. Barbara – konteksty”.

W kopalni można zwiedzać także niższy poziom, znajdujący się 320 metrów w głębi ziemi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.