PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze: Wiosną będzie można zwiedzać odnowiony skansen górniczy Królowa Luiza

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 18:54
Zabrze: Wiosną będzie można zwiedzać odnowiony skansen górniczy Królowa Luiza
Z podziemnego portu turyści będą mogli przejść tzw. chodnikiem w pokładzie 510 do drugiej, podziemnej części Luizy, gdzie znajduje się właśnie podziemny skansen (fot.muzeumgornictwa.pl)

• Podziemny skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu zostanie otwarty wiosną 2016 r.
• Główną atrakcją Sztolni Królowa Luiza mają być podziemne trasy.
• Działać będzie również górnicza kolejka szynowa z oryginalnymi wagonikami.
Odnowiony podziemny skansen górniczy Królowa Luiza w Zabrzu zostanie otwarty wraz z nowymi elementami, m.in. rodzinnym Parkiem 12C na wiosnę br. Potem stanie się on częścią trasy Sztolni Królowa Luiza - opartej o adaptowaną sztolnię odwadniającą z XIX w.

Główną atrakcją kompleksu Sztolnia Królowa Luiza mają być podziemne trasy wykorzystujące m.in. ponaddwukilometrowy odcinek udrażnianej dziewiętnastowiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Był to zbudowany w latach 1799-1863 chodnik ciągnący się kilkadziesiąt metrów pod ziemią przez 14 km - od Zabrza do Chorzowa. Odwadniano nim kopalnie i spławiano łodzie z węglem do wylotu, który mieścił się w dzisiejszym centrum Zabrza oraz dalej, naziemnym już kanałem, do Gliwic.

Ujście sztolni zamurowano w 1951 r. Od 2008 r. zabrzański odcinek Sztolni Dziedzicznej jest przystosowywany dla ruchu turystycznego. Licząca ok. 2,5 km podziemna trasa zacznie się w gotowej już, naziemnej części obecnego skansenu Królowa Luiza. Zwiedzający zejdą szybem Carnall 36 m pod ziemię na poziom kanału i przejdą ok. 500 m do mijanki, gdzie znajdował się największy podziemny port załadowczy sztolni.

Z podziemnego portu turyści będą mogli przejść tzw. chodnikiem w pokładzie 510 do drugiej, podziemnej części Luizy, gdzie znajduje się właśnie podziemny skansen. Ta część wyrobisk - z odnowioną ekspozycją - połączona jest z powierzchnią szybem Wilhelmina przy ul. Sienkiewicza. Będzie tam można wyjechać na górę, albo wrócić do sztolni, aby docelowo ok. 1,5 km do zrekonstruowanego wylotu w centrum miasta pokonać m.in. łodzią.

Jak poinformował Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, którego częścią jest m.in. Królowa Luiza, w dawnym podziemnym skansenie górniczym przy ul. Sienkiewicza działają już niemal wszystkie maszyny górnicze, których pracę będą obserwowali turyści.

Dawny skansen można było już zwiedzać w latach 90. ub. wieku. Po przeprowadzonej rewitalizacji nadal będzie pokazywał historię górnictwa z lat 70. ub. wieku. Jego atrakcjami będą działające maszyny górnicze: strug ścianowy, wrębiarka, ładowarka zasięrzutna, kombajn ścianowy i chodnikowy.

Działać będzie również górnicza kolejka szynowa z oryginalnymi wagonikami do transportu ludzi ciągniętymi przez lokomotywę akumulatorową typu Karlik. Kolejka będzie poruszała się po trasie poprowadzonej przekopami skansenu.

Mitek wskazał, że zakończył się już remont maszyn górniczych, w pełni sprawna jest również kolejka. Wykonane zostały najcięższe prace górnicze - wyrobiska skansenu odbudowano i zabezpieczono zgodnie z obecnymi wymogami prawa górniczego. Przebudowano system wentylacji i wybrane chodniki, w tym przekop łączący skansen z szybem Wilhelmina i pozostałą częścią Sztolni Królowa Luiza.

Obecnie instalowane są tam eksponaty i multimedia umożliwiające prowadzenie zajęć edukacyjnych i zapewniające dodatkowe atrakcje. Szyb Wilhelmina umożliwi przeniesienie się na powierzchnię, gdzie działała będzie poświęcona roli węgla i energii interaktywna ekspozycja Park 12C dla rodzin z dziećmi.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.