PARTNER PORTALU
  • BGK

Audiobooki poprowadzą niewidomych przez opolskie zoo

  • PAP    16 lipca 2014 - 17:25
Audiobooki poprowadzą niewidomych przez opolskie zoo

- Audiobook z dźwiękami wydawanymi przez najpopularniejsze zwierzaki opolskiego zoo, udźwiękowiony terminal z opisem ogrodu - takie udogodnienia dla niewidomych i słabowidzących pojawią się w zoo w Opolu.
- Terminal ma stanąć w pobliżu wejścia i kas, tak by niewidomi i słabo widzący mogli już na początku zwiedzania dowiedzieć się czegoś o zoo - powiedziała Ilona Nawankiewicz z Fundacji Szansa dla Niewidomych. Opis ogrodu będzie dostępny w formie dźwiękowej, a także w alfabecie Braille'a.

Potem w wycieczce słabowidzącym ma pomóc specjalny album z dużymi, wyraźnymi zdjęciami 20 zwierząt, ich ryciny i opisy Braille'm. Będzie też można skorzystać z audiobooku z nagranymi odgłosami mieszkańców zoo. Wśród opisanych zwierząt będą m.in. uchatki, goryle czy żyrafy, czyli zwierzaki, które zwiedzający opolski ogród szczególnie lubią. Dostępnych też będzie pięć dotykowych map z poszczególnymi sektorami ogrodu.

"Będzie to na pewno duże ułatwienie w zwiedzaniu" - zapewniła Nawankiewicz. Jak dodała, przygotowano po sto audiobooków i albumów. Część z nich zostanie w zoo i będzie mogła być wypożyczana, a część trafi bezpośrednio do niewidomych i niedowidzących.

Wszystko to zostanie przygotowane w ramach projektu sfinansowanego z konkursu przeprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) w ramach dotacji przyznawanych z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez samorząd województwa opolskiego. Koszt projektu to 33 tys. zł.

W ubiegłym roku podobne ułatwienia wprowadzono - także w ramach projektu - w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Zawisły w nim brajlowskie tabliczki informacyjne i stanęła dotykowa miniatura makiety XVIII-wiecznego Opola. Muzeum zostało też zaopatrzone w napisany językiem Braille'a informator o placówce oraz opisany w ten sposób plan powierzchni wystawienniczych na I piętrze placówki.

"Tym razem projekt realizujemy z ogrodem zoologicznym, bo jest on z pewnością jedną z większych turystycznych atrakcji Opola" - dodała Nawankiewicz.

Wicedyrektor opolskiego zoo Krzysztof Kazanowski powiedział, że pomysł wprowadzenia takich udogodnień pojawił się m.in. po tegorocznej edycji prowadzonej przez ogrody zoologiczne akcji - Dream night at the zoo. W ramach tej akcji w każdy pierwszy piątek po Dniu Dziecka późnym popołudniem i wieczorem ogród odwiedzają niepełnosprawne dzieci. W tym roku były to właśnie dzieci niewidome lub słabowidzące. W ramach współpracy - jak powiedział Kazanowski - ogród ma dostarczyć Fundacji zdjęcia opisy i mapy.

Ułatwienia mają być dostępne pod koniec tego roku, na przełomie listopada i grudnia.

W ramach podobnego projektu Fundacja Szansa dla Niewidomych wydała w ub. roku napisany alfabetem Braille'a i powiększoną czcionką, dwutomowy przewodnik "Dotknij pięknej Opolszczyzny". Opisano w nim 40 atrakcji regionu - m.in. zamek w Mosznej, Górę Św. Anny, Nysę oraz Opole i jego największe atrakcje.

Wydawnictwo, które ukazało się w ub. roku w 100 egzemplarzach, rozeszło się błyskawicznie. Dlatego Fundacja postanowiła wydać książkę jeszcze raz, także w 100 egzemplarzach. Ma być gotowa do grudnia. Nawankiewicz dodała, że będą to trzy tomy - by wygodniej się z nich korzystało - w których znajdzie się dodatkowo opis ośmiu opolskich atrakcji, m.in. Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz zamków w Rogowie Opolskim i Dąbrowie Niemodlińskiej. Pieniądze na ten cel - 38 tys. zł - także pozyskano z konkursu przeprowadzonego przez ROPS ze środków przyznawanych przez samorząd województwa opolskiego w ramach dotacji PFRON.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.