PARTNER PORTALU
  • BGK

1,5 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym

  • GK/sochaczew.pl    28 czerwca 2011 - 11:44
1,5 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym

W Sochaczewie rozpoczęła się realizacja wartego 1,5 mln zł projektu pod nazwą R@CK – Rodziny Cyfrowych Kompetencji.
Odbywa się ona w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Oficjalnym partnerem Urzędu Miasta Sochaczew w realizacji tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

Jak powiedział burmistrz Piotr Osiecki, projekt w 85 proc. zostanie sfinansowany przez Unię Europejską, a główne zadanie stojące przed ratuszem to dostarczenie 150 komputerów do domów, oraz wiedzy niezbędnej do obsługi laptopów i zasobów Internetu.

Rodziny zagrożone wykluczeniem cyfrowym, nie radzące sobie w wirtualnym świecie, dostają do ręki doskonałe narzędzie do nauki i podnoszenia kwalifikacji.

Dostają też 8-letnią opiekę informatyka, który zadba o sprawne działanie komputerów, nieprzerwany dostęp do Internetu itp.

Miasto zakupi 153 zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem, z których 150 trafi do rodzin a 3 do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie każdy podopieczny, nie tylko objęty projektem będzie mógł z nich korzystać.

Burmistrz dodaje, że najprawdopodobniej do końca sierpnia uda się zakończyć postępowanie przetargowe, dostarczyć i zainstalować wybrany sprzęt w domach, a od września ruszą szkolenia.

– Cieszę się, że projekt wchodzi już w fazę realizacji, szczególnie dlatego, że skorzystają z niego osoby niezamożne, których najprawdopodobniej nie byłoby stać na zakup laptopa i opłacenie rachunków za stały dostęp do Internetu – mówi Piotr Osiecki.

W Sochaczewie statystycznie z Internetu korzysta 18 tys. sochaczewian, ale tylko 5,5 tysiąca to użytkownicy w wieku 40-59 lat, o ustabilizowanej pozycji społecznej i zawodowej.

Jeszcze gorzej jest w przedziale wiekowym 60+, gdyż w tej grupie z komputera chce i potrafi skorzystać 1200-1300 sochaczewian.

Wdrażaniem programu zajmie się Referat Projektów Społecznych kierowany przez Daniela Jarosza, który już pracuje nad nowym zagadnieniem o roboczej nazwie „Sochaczew na T@K”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.