PARTNER PORTALU
  • BGK

159 mln zł na szerokopasmowy internet

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 13:56
159 mln zł na szerokopasmowy internet

Samorząd woj. pomorskiego rozstrzygnął konkurs na budowę infrastruktury zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom zaniedbanych zakątków regionu.
Inwestycje pochłoną ponad 159 mln zł, z czego ponad 37 mln ma dać Unia Europejska. Do konkursu zgłosiło się osiem podmiotów.

Jak ogłosił w środę na konferencji prasowej marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk (sprawdź jego notowania/zabierz głos), rywalizację wygrały Telekomunikacja Polska oraz spółka Scorpion-Computer – Cygert Marcin.

Marszałek dodał, że inwestycje, które zrealizują obie firmy, są odpowiedzią na zapotrzebowanie na szerokopasmowy internet w tych regionach Pomorskiego, które są oddalone od dużych ośrodków. „Chodzi tu o miejsca, którymi jak dotąd – ze względu na nieopłacalność – nie zainteresowali się operatorzy, albo ich zainteresowanie było znikome” – powiedział Struk.

W ramach projektu TP ma wybudować w woj. pomorskim sieć światłowodową o długości 1614 kilometrów. Sieć ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom 253 miejscowości. Zmodernizowane zostaną też światłowody doprowadzające internet do 58 miejscowości.

W sumie wartość projektu realizowanego przez TP wyniesie 156 mln zł, z czego ponad 36 mln zł pochodzić będzie z dotacji przyznanej z regionalnego programu operacyjnego.

Jak poinformował Krzysztof Witoń, pełnomocnik zarządu TP ds. rozwoju sieci szerokopasmowej, inwestycja prowadzona przez jego firmę będzie zrealizowana do końca 2013 roku.

Z kolei w ramach drugiego projektu, realizowanego przez firmę Scorpion-Computer – Cygert Marcin, ma powstać sieć światłowodowa łącząca miejscowości położone na terenie czterech powiatów: lęborskiego, bytowskiego, wejherowskiego i kartuskiego. Łączną wartość tego projektu określono na ponad 3 mln zł, z czego dotacja z RPO wyniesie ponad 1 mln zł. Ta inwestycja ma zostać ukończona do końca 2015 roku.

Pomorskie jest drugim po lubuskim samorządem wojewódzkim w Polsce, który rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie z RPO inwestycji, które mają poprawić dostęp do szerokopasmowego interentu. „Jednak lubuskie przedsięwzięcie było realizowane na dużo mniejszą skalę” – zaznaczył marszałek Struk. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.