PARTNER PORTALU
  • BGK

17,1 mln zł z UE na podlaską sieć internetową

  • PAP    3 września 2012 - 12:41
17,1 mln zł z UE na podlaską sieć internetową

17,1 mln zł z UE z regionalnego programu operacyjnego woj. podlaskiego mogą zdobyć w konkursie m.in. samorządy i firmy telekomunikacyjne na projekty związane z siecią szerokopasmowego internetu.
Konkurs na najlepsze projekty ogłosił w poniedziałek urząd marszałkowski w Białymstoku. Wnioski można składać do 15 października 2012 r.

Pieniądze można zdobyć na budowę i rozbudowę infrastruktury, która będzie uzupełnieniem do głównej, tzw. szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu, jaka ma powstać w Podlaskiem dzięki unijnej dotacji z programu Rozwój Polski Wschodniej – wyjaśniła Izabela Smaczna-Jórczykowska z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Czytaj też: Internet szerokopasmowy ruszył z miejsca

Poinformowała, że pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) posłużą do przygotowania infrastruktury i punktów dystrybucyjnych do przesyłania i rozdysponowania szerokopasmowego internetu na poziom lokalny. „Jest to tak zwana średnia mila” – dodała.

Urząd marszałkowski podkreśla, że przewidziane jest już teraz zwiększenie puli pieniędzy na konkurs, jeśli tylko pojawią się dodatkowe środki z oszczędności w programie. Smaczna-Jórczykowska nie podała jednak jeszcze, jaka to może być kwota.

Na projekt związany z budową głównej, szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu woj. podlaskie ma z programu Rozwój Polski Wschodniej 252,3 mln zł. 197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. – 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki stanowi dotacja z budżetu państwa. Trwa przetarg, który wyłoni firmę, która zbuduje tę sieć szkieletową.

W ramach tej sieci w województwie podlaskim ma powstać około 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie.

Ma powstać 8 tzw. węzłów szkieletowych: w Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów – centrów dystrybucyjnych. Władze województwa podkreślają, że od tej sieci samorządy i firmy muszą dalej rozwijać infrastrukturę, by doprowadzić ją do odbiorców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.