PARTNER PORTALU
  • BGK

1818 km internetowej sieci dla 253 pomorskich miejscowości

  • PAP    5 października 2014 - 11:33
1818 km internetowej sieci dla 253 pomorskich miejscowości

W poniedziałek zakończy się realizacja jednego z czterech projektów budowy sieci szerokopasmowego internetu w woj. pomorskim. Projekt przewidywał wybudowanie1818 km sieci, dzięki którym mieszkańcy 253 miejscowości będą mieli dostęp do szybkiego internetu.
Chodzi o projekt "Szerokopasmowe Pomorskie - budowa sieci szkieletowo-dystrybucyjnej na terenie województwa pomorskiego" zrealizowany przez Orange Polska. W uroczystym zakończeniu prac będzie uczestniczył minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Czytaj też: Internet szerokopasmowy, e-administracja wśród priorytetów nowego szefa MAC 

Oprócz projektu zrealizowanego przez Orange Polska, w województwie pomorskim realizowane są jeszcze trzy projekty budowy sieci szybkiego internetu. Wszystkie mają zakończyć się do 2015 roku.

Pierwszy to budowa 196,75 km sieci szerokopasmowego internetu w 45 miejscowościach w powiatach puckim, wejherowskim i lęborskim. Dzięki temu 15 606 osób uzyska dostęp do szybkiego internetu.

Drugi projekt to budowa sieci szybkiego internetu łączącej miejscowości sześciu gmin woj. pomorskiego: Czarna Dąbrówka, Sierakowice, Cewice, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i Łęczyce, dzięki któremu 7700 osób uzyska dostęp do szybkiego internetu. Ten projekt zakłada wybudowanie 90 km sieci szerokopasmowego internetu.

Z kolei dzięki trzeciemu projektowi budowy 52,50 km sieci szybkiego internetu obejmującego zasięgiem gminy: Kolbudy, Przywidz i Trąbki Wielkie, 1000 osób uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.

W wyniku realizacji wszystkich czterech projektów (wraz z projektem Orange Polska) łączna długość wybudowanej i przebudowanej sieci szerokopasmowego internetu w woj. pomorskim wyniesie 2 157,81 km. Umożliwi to dostęp do szybkiego internetu 124 306 osób.

W przyszłym roku zakończone mają być też projekty budowy sieci szerokopasmowych Polski Wschodniej oraz w województwie śląskim, małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Z kolei w woj. lubuski zakończono już budowę sieci a jak informuje MAC na ukończeniu są prace w woj. wielkopolskim i dolnośląskim.

Czytaj też: W Polsce mamy do czynienia z wykluczeniem cyfrowym 

Realizacja projektów budowy szybkiego internetu jest priorytetem Narodowego Planu Szerokopasmowego przyjętego 8 stycznia 2014 r. przez Radę Ministrów. Program jest strategią rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce.

Jak poinformował resort cyfryzacji zgodnie ze stanem na 4 września 2014 r. w ramach 14 tzw. dużych projektów regionalnych wybudowano już ok. 7 tysięcy km sieci szerokopasmowego internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.