PARTNER PORTALU
  • BGK

252,3 mln zł na internet

  • PAP    15 kwietnia 2011 - 14:00
252,3 mln zł na internet

252,3 mln zł będzie kosztowała budowa sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim. To jeden z największych projektów realizowanych dzięki programowi Rozwój Polski Wschodniej.
197,6 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE, 5 proc. – 10,4 mln zł to wkład własny samorządu województwa podlaskiego, pozostałe środki to dotacja z budżetu państwa.

Podlaskie jest ostatnim z pięciu regionów objętych programem Rozwój Polski Wschodniej, które podpisały umowę na szerokopasmowy internet – powiedziała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

Wcześniej takie umowy zawarto w województwach: warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim i podparpackim. Budżet całego programu we wszystkich tych regionach wynosi 300 mln euro.

Projekt musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. Jak powiedział marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, dzięki projektowi do 2014 roku 90 proc. mieszkańców województwa oraz wszystkie instytucje publiczne będą miały dostęp do szerokopasmowego internetu.

W regionie ma powstać około 2 tys. km sieci światłowodowej (1,88 tys. km) oraz 178 tzw. punktów dystrybucyjnych w każdej podlaskiej gminie. Marszałek podkreślał, że to największe jak dotąd przedsięwzięcie telekomunikacyjne w regionie. To także jeden z największych projektów realizowanych dzięki unijnym środkom z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Jarosław Dworzański przyznał, że to trudny technicznie projekt, były opóźnienia na etapie przygotowywania studium wykonalności. Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała, że umowa obejmuje także szkolenia dla osób zagrożonych tzw. wykluczeniem cyfrowym i podkreśliła, że obecnie około połowa Polaków jest poddana takiemu wykluczeniu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.