PARTNER PORTALU
  • BGK

27 mln zł na światłowody w Kielcach

  • PAP    12 maja 2011 - 13:16
27 mln zł na światłowody w Kielcach

Rozpoczyna się budowa sieci światłowodowych w Kielcach. Inwestycja, której koszt przekroczy 27 mln zł, współfinansowana jest ze środków unijnych.
Władze miasta podpisały umowę na realizację pierwszego etapu projektu z wykonawcą – firmą OPF S.A. W pierwszej części inwestycji wybudowana zostanie m.in. kanalizacja teletechniczna.

Jak poinformował dyrektor Zakładu Obsługi i Informatyki Urzędu Miasta Zygmunt Mazur, „Projekt e-Świętokrzyskie – budowa sieci światłowodowych na terenie miasta Kielce” obejmuje wybudowanie 79 km sieci światłowodowych, a także połączenie w sieć wszystkich jednostek miejskich oraz Urzędu Marszałkowskiego, jednostek policji i szpitali.

Mazur dodał, że infrastruktura dotrze także na wszystkie osiedla miasta. Powstanie siedem węzłów rdzeniowych, które będą rozmieszczone nawet na najdalszych osiedlach. „W przyszłości wszyscy mieszkańcy miasta będą mieli możliwość otrzymania naprawdę dobrego łącza internetowego” – zapowiedział.

Jego zdaniem jest to informatyczna rewolucja w mieście. Nowa infrastruktura przyczyni się do podniesienia poziomu atrakcyjności inwestycyjnej miasta, wpłynie na zmniejszenie dysproporcji w dostępie do internetu, posłuży m.in. edukacji, bezpieczeństwu i zdrowiu.

Część infrastruktury zostanie wydzielona na monitoring, będzie więc miała wpływ na bezpieczeństwo, także komunikacyjne. Na większych skrzyżowaniach ustawione zostaną kamery, a dostęp do danych będzie miała policja i straż miejska.

Dyrektor zapowiedział, że w ramach projektu na terenie miasta powstanie 20 publicznych punktów dostępu do internetu w formie hotspotów. Rozplanowano je tak, by zasięgiem obejmowały miejsca, w których przebywa najwięcej ludzi, czyli place i instytucje.

Bezpłatny dostęp do internetu będzie m.in. w urzędzie miasta, szpitalach, muzeach, na stadionie, w rezerwatach przyrody, w powstającym ogrodzie botanicznym. Pierwszy etap projektu ma się zakończyć w czerwcu 2012, a całość ma być gotowa na koniec 2013 roku.

Koszt całej inwestycji to ponad 27 mln zł, a pierwszego etapu – ok. 12 mln zł. Projekt jest w 74 proc. finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.