PARTNER PORTALU
  • BGK

320 tys. ulotek o zmianach w komunikacji

  • PAP    14 października 2011 - 12:02
320 tys. ulotek o zmianach w komunikacji

320 tys. ulotek z informacjami o zmianach w kursowaniu pociągów i komunikacji miejskiej oraz harmonogramem przebudowy dworca kolejowego Łódź Fabryczna ma trafić do skrzynek pocztowych łodzian.
Akcja już się zaczęła. W sobotę w nocy dworzec zostanie zamknięty, a nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna ma zostać oddany do użytku w 2015 roku. Ciężar obsługi kolejowej przejmą dworce Łódź: Kaliska, Widzew i Chojny.

Czytaj też: Operowi soliści zaśpiewają rozkład jazdy pociągów

W mieście ruszyła kampania informacyjna na temat przebudowy dworca. W piątek rano ulotki rozdawała pasażerom pociągów na „Fabrycznym” prezydent miasta Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta), która nie ukrywa, że mieszkańców Łodzi czekają utrudnienia komunikacyjne.

Urzędnicy magistratu mają w ciągu najbliższych dwóch tygodni rozdawać ulotki na dworcach Łódź: Kaliska, Chojny i Widzew; powstaną też tam specjalne punkty informacyjne. W lokalnych mediach publikowane są informacje i komunikaty o zmianach, a na wiatach przystanków MPK – rozwieszane plakaty. Ruszyła też strona internetowa o projekcie www.lodz.pl/dworzec.

„Będziemy organizować też dni otwarte, podczas których łodzianie będą mogli uzyskać całą wiedzę o tym projekcie” – powiedziała Zdanowska. Liczy, że w kamienicy obok dworca, nim zostanie wyburzona, działać będzie Centrum Informacji o Projekcie.

Miasto wycofało się – po wielu kontrowersjach – z organizacji imprezy z okazji zamknięcia dworca, ale koncerty i happeningi przygotowują w weekend sami łodzianie i lokalni artyści.

W związku z rozpoczęciem budowy nowego dworca od 16 października nastąpią zmiany w komunikacji miejskiej w Łodzi. Do odwołania autobusy linii 51, 51A, 51B, 53, 58, 58A, 60, 60A, 60B, 70, 70A i 86 zostaną skierowane do nowej pętli autobusowej na byłym placu postojowym PKS u zbiegu ulic Knychalskiego – Węglowa.

Będzie też uruchomiona autobusowa linia D1 obsługująca dworzec Łódź Widzew. Jednocześnie ulegną zmianie rozkłady jazdy tramwajów linii: 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16 oraz autobusów 69, 69A, 69B, 75 i 77. Informacje o zmianach można uzyskać pod numerem infolinii: 0 801 675 675 oraz na stronie: www.mpk.lodz.pl.

Zlikwidowany zostanie też istniejący obok Łodzi Fabrycznej centralny dworzec PKS. Autobusy pospiesznie i przyspieszone zostaną przeniesione na pętlę autobusową przy dworcu Łódź-Kaliska. Połączenia lokalne PKS i przystanki komunikacji miejskiej zostaną przeniesione na pobliski plac postojowy przy ul. Węglowej.

Od niedzieli zmianie ulega organizacja ruchu pociągów do i z Łodzi oraz przez miasto. Zmiany dotyczą m.in. trasy Warszawa-Łódź. Według informacji PKP, pociągi kursujące na tej trasie – w dni robocze w godzinach porannego szczytu – będą odjeżdżały lub dojeżdżały na stację Łódź Kaliska, z postojami na stacjach Łódź Chojny i Łódź Widzew. W dni robocze poza godzinami porannego szczytu oraz w dni świąteczne i wolne od pracy, pociągi będą rozpoczynały lub kończyły kurs na stacji Łódź Widzew.

Także od niedzieli pociągi kursujące na trasie Warszawa – Łódź – Ostrów Wielkopolski – Wrocław będą pomijać stacje: Mokra, Koluszki oraz Łódź Widzew. Natomiast pociągi na trasach: Poznań – Kraków, Szczecin–Kraków, Gdynia – Kraków, Katowice – Bydgoszcz i Gdynia – Bielska-Biała będą kursowały przez stacje Łódź Widzew i Zgierz, z pominięciem Łodzi Kaliskiej i Żabieniec. Nowe rozkłady jazdy pociągów będą obowiązywały do 10 grudnia.

Aktualne informacje dotyczące organizacji ruchu pociągów znaleźć można m.in. na stronie www.intercity.pl.

Pochodzący z 1868 roku dworzec kolejowy Łódź Fabryczna zostanie zamknięty w sobotę w nocy (ostatni pociąg przyjedzie o godz. 23.11). Kilka dni później mają rozpocząć się prace związane z przygotowaniem do budowy w tym miejscu podziemnego dworca, który w przyszłości stanie się częścią tzw. Nowego Centrum Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.