PARTNER PORTALU
  • BGK

62 mln na e-zdrowie w podlaskim

  • PAP    8 listopada 2011 - 17:16
62 mln na e-zdrowie w podlaskim

62 mln zł będzie kosztował przygotowywany w Podlaskiem system informatyzacji w służbie zdrowia e-zdrowie. Zarząd województwa zdecydował we wtorek o przyznaniu na ten cel 52 mln zł unijnej dotacji.
- System ma zostać uruchomiony na początku 2014 roku. Dzięki niemu, np. szpitale, będą miały dostęp drogą elektroniczną do dokumentacji medycznej pacjentów. To z kolei umożliwi konsultowanie pacjentów na odległość. Wszystko ma służyć szybszemu diagnozowaniu chorych - wyjaśnił Mariusz Feszler z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku (zabierz głos/oceń marszałka).

Dodał, że dzięki systemowi dokumentacja "podążać będzie za pacjentem" - oznacza to, że pacjent będzie miał on do niej dostęp niezależnie od szpitala, do którego trafi w województwie (przy założeniu, że placówka uczestniczy w projekcie). Będzie też można zapisać się do lekarza drogą elektroniczną, czy w przyszłości mieć podgląd swoich danych medycznych.

Feszler powiedział, że decyzja zarządu województwa przyznająca formalnie dofinansowanie to zielone światło do realizacji tego systemu.

Opracowywany system ma też wspomagać zarządzanie szpitalami zarówno ich dyrektorom, jak i prowadzącym szpitale samorządom. W przyszłości, do systemu będą mogły się podłączać inne podmioty, np. przychodnie. System regionalny ma być spójny z systemem ogólnopolskim budowanym przez Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia - wyjaśnił Feszler.

System informatyzacji w służbie zdrowia w Podlaskiem wdraża samorząd województwa podlaskiego wraz z 28 placówkami służby zdrowia oraz 10 powiatami.

Projekt e-zdrowie jest na liście kluczowych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego. Z UE na ten projekt będą przeznaczone 52 mln zł, 10 mln zł to wkład własny samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Doktor, 2011-11-09 09:04:07

    Na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006--2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w sz...czególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne. Nie pomoże w tym informatyzacja na pewno.  rozwiń