PARTNER PORTALU
  • BGK

77 proc. osób po 50-tce nie korzysta z internetu

  • PAP    5 kwietnia 2012 - 17:53
77 proc. osób po 50-tce nie korzysta z internetu

Spośród 13 mln osób w wieku powyżej 50 lat 77 proc., czyli 10 mln, nie korzysta z internetu - poinformował Krzysztof Głomb ze stowarzyszenia "Miasta w internecie". Zwiększeniu liczby osób korzystających z sieci służyć ma akcja "Polska Cyfrowa Równych Szans".
Akcja finansowana jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a prowadzona przez stowarzyszenie "Miasta w internecie". Rozpoczęto ją pod koniec 2011 r., a finał zaplanowano na koniec czerwca 2014 r.

W początkowym etapie celem organizatorów jest pozyskanie grupy 2600 "latarników", którzy po ukończeniu specjalnych szkoleń trenerskich będą w swoich społecznościach lokalnych zachęcać do korzystania z internetu i pokazywać korzyści, jakie w życiu codziennym może przynieść używanie łączności internetowej.

- Dzisiaj nie ma już odbiorców informacji, ale jej użytkownicy. Internet nas nie oświeca, tylko staje się przestrzenią, z której korzystamy, bo jest użyteczna - powiedział Zbigniew Krzysztyniak, wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej, która objęła akcję patronatem medialnym.

- Obecnie mamy już 1505 wolontariuszy, najwięcej w województwach lubelskim i mazowieckim. Przed nimi ogromne zadanie, bo z prognoz naukowców wynika, że za pięć lat wykonywanie ok. 90 proc. zawodów wymagać będzie posiadania podstawowej znajomości komputera - poinformował Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że program "Polska Cyfrowa Równych szans" nie jest związany z nauczaniem informatyki, lecz z zachęcaniem do zrobienia pierwszego kroku w sieci, oswajaniem z nowoczesną techniką.

- Korzyści z uaktywnienia tej grupy w internecie szacujemy na kilka miliardów złotych, ale dokładne szacunki przedstawimy za kilka tygodni, gdy firma PWC zakończy badania w tym zakresie - powiedział Głomb.

Dodał, że np. na polskiej wsi bardzo mało korzysta się z handlu internetowego, nawet jeśli dostęp do internetu tam jest. Powodem są, jego zdaniem, obawy przed korzystaniem z tego kanału dystrybucji, wynikające z braku wiedzy.

Każdy "latarnik" przechodzi specjalne szkolenie interpersonalne, aby wzmocnić zdolności przekonywania. Od organizatorów dostaje legitymację dla ułatwienia kontaktów z lokalną administracją oraz drobne upominki do rozlosowania wśród uczestników szkoleń. W niektórych powiatach samorządowcy zdecydowali się zwracać kilkaset złotych za koszty dojazdów. Prezes Głomb liczy, że na wsparcie akcji zdecydują się też operatorzy telekomunikacyjni, oferujący mobilny dostęp do internetu.

- Mam 68 lat i wiem, że wiek nie ma znaczenia w przypadku pracy z komputerem - napisał w środę w liście do organizatorów programu były prezydent RP Lech Wałęsa, deklarując swoje poparcie dla inicjatywy.

W czwartek do grona ambasadorów programu dołączył znany aktor Andrzej Grabowski. Wcześniej w tym gronie znaleźli się m.in. Danuta Hubner, Jerzy Koźmiński i Włodzimierz Cimoszewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.