95 proc. mieszkańców Mazowsza z szybkim internetem

- Realizacja projektu "Internet Dla Mazowsza" przebiega bez opóźnień; w przyszłym roku 95 proc. mieszkańców i wszystkie instytucje publiczne w województwie będą miały możliwość dostępu do szybkiego internetu - zapewnił marszałek Adam Struzik.
95 proc. mieszkańców Mazowsza z szybkim internetem

Marszałek przedstawił informację o stanie realizacji projektu "Internet Dla Mazowsza" podczas sesji sejmiku wojewódzkiego.

W ramach rozpoczętego w ubiegłym roku przedsięwzięcia w województwie ma powstać w sumie 3680 km sieci światłowodowej, która umożliwi szybki dostęp do internetu mieszkańcom miejscowości, w których dotychczas szerokopasmowy internet często w ogóle nie był dostępny.

"To największy w Europie tego typu projekt - celem jest, aby do końca przyszłego roku 100 proc. instytucji publicznych i firm, a także blisko 95 proc. mieszkańców miało dostęp do szerokopasmowego internetu. To wielkie wyzwanie cywilizacyjne, (...) bo do tej pory spora część mieszkańców, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi ma ciągle problem z dostępem do szerokopasmowego internetu. Wystarczy wyjechać 15 km poza Warszawę i tam są już takie przestrzenie, gdzie ten internet jest bardzo wolny, albo nie ma go w ogóle" - tłumaczył Struzik.

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza, która pełni rolę inżyniera kontraktu, Krzysztof Filiński zapewniał radnych, że zaawansowanie prac projektowych przy budowie sieci światłowodowej wynosi 50 proc., a prac budowlanych - 30 proc.

"Prace projektowe są szczególnie skomplikowane - to są m.in. kwestie związane z dokumentacją, geodezją, a także pozwoleniami budowlanymi, których musieliśmy uzyskać bardzo dużo, bo sieć będzie przebiegała przez teren 240 gmin i 35 starostw. W zasadzie prace budowalne są dużo prostsze - polegają na właściwym wkopaniu kabla" - tłumaczył Filiński.

Czytaj też: Miliony euro na internet dla Mazowsza

Prezes ARM ocenia, że dzisiaj ok. 1 mln 200 tys. mieszkańców województwa mazowieckiego pozbawionych jest jakiegokolwiek dostępu do internetu. "Z sieci szkieletowej będą korzystać operatorzy komercyjni, którzy doprowadzą łącza internetowe do domów i osiedli. Mieszkańcy będą mieli potencjalną możliwość skorzystania z szerokopasmowego internetu, a w wielu miejscowościach będzie to nawet internet nowej generacji, który dotychczas nie był dla nich w żaden sposób dostępny" - przekonywał Filiński.

Jak wyjaśnił internet szerokopasmowy to "łącze, które pozwala w komfortowy sposób korzystać użytkownikom ze wszystkich zasobów internetu". "Jeżeli chodzi o szybkość łącza, to ten dostęp do internetu szerokopasmowego definiuje się cały czas na nowo - kiedyś to były 2 Mb/s, dzisiaj to są szybkości rzędu 10, 20 Mb/s. Kiedyś do zastosowań domowych potrzebne będą pewnie prędkości ok. 100 Mb/s" - powiedział.

Dodał, że szybkość łączy internetowych opartych o sieć wybudowaną w ramach "Internetu Dla Mazowsza" będzie ograniczona jedynie potrzebami i zasobnością klientów, którzy będą z niej korzystać. "Możliwości przesyłowe światłowodów są w zasadzie nieograniczone" - podkreślił.

Radny Grzegorz Pietruczuk (SLD) zwrócił uwagę na przesunięcia terminów płatności związanych z realizacją "Internetu Dla Mazowsza". Wskazywał, że opóźnienia mogą przełożyć się na problemy z zakończeniem projektu i jego późniejszym rozliczeniem.

"Nie ma żadnych opóźnień. Projekt zostanie zrealizowany zgodnie z harmonogramem do 31 października 2015 r. Nie ma żadnych zagrożeń i niebezpieczeństw dla jego realizacji. Proszę nie siać defetyzmu" - odpowiedział radnemu Struzik.

"To przesunięcia techniczne, niewpływające w żaden sposób na stan zaawansowania projektu" - wyjaśnił Filiński. Zapewnił też, że najpóźniej na początku przyszłego roku powinny się zakończyć prace projektowe, a rozliczenia prowadzone są sukcesywnie, w miarę postępu prac.

"Nie widzimy żadnych zagrożeń, które mogłyby doprowadzić do nieukończenia tego projektu w wyznaczonym czasie. (...) W porównaniu z innymi województwami, które realizują podobne projekty, mamy największe tempo jego realizacji" - dodał prezes ARM.

Projekt "Internet Dla Mazowsza" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 458 mln zł, z czego 340 mln to dotacja unijna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE