PARTNER PORTALU
  • BGK

Adresy samorządów pilnie poszukiwane

  • bad    12 czerwca 2014 - 12:36
Adresy samorządów pilnie poszukiwane

Adresy samorządów, hotele i dobra żywność – to tych informacji najczęściej szukali użytkownicy portalu DanePubliczne.gov.pl. Jak poinformował na posiedzeniu KRMC szef MAC Rafał Trzaskowski, z portalu skorzystało już 4,7 tysiąca użytkowników, którzy pobrali 2,4 tysiąca plików.
Szef MAC omówił pierwszy etap zasilania zasobami informacyjnymi portalu DanePubliczne.gov.pl. który ruszył na początku maja. Portal to Centralne Repozytorium Informacji Publicznych - czyli jedno miejsce w sieci, gdzie można wygodnie przeszukiwać i udostępniać dane.

Minister podziękował resortom za współprace w zasilaniu portalu. Podkreślił jednak, iż ważne jest, by zasoby udostępniać w formatach, które umożliwiają ich ponowne wykorzystanie.

Najpopularniejsze zasoby pochodziły z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rolnictwa.

„Obserwujemy efekt kuli śniegowej - powiedział Maciej Groń, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego MAC. - Instytucje, które chcą podzielić się swoimi zasobami same się do nas zgłaszają."

Na dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przedyskutowano również aktualne postępy w realizacji projektu pl.ID, które zaprezentował Tomasz Szubiela, wiceminister w MSW. Pl.ID to projekt mający na celu budowę rozwiązań, które zapewnią szybką i sprawną obsługę obywatela i przedsiębiorcy podczas jego wizyty w urzędzie, dzięki zgromadzeniu w jednym rejestrze wszystkich najważniejszych danych.

Komitet dyskutował także o propozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - aby przy tworzeniu aktów prawnych stosować modelowanie procesów w notacji BPMN (standard przedstawiania przebiegu procesów w zrozumiały sposób, m.in. przy użyciu diagramów, wykresów itp.).

Komitet przyjął i rekomendował do dalszych prac następujące projekty aktów prawnych:

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - wnioskodawca Minister Sprawiedliwości.

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu udzielania z Krajowego Rejestru Karnego informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - wnioskodawca Minister Sprawiedliwości.

Projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie wysokości wynagrodzenia członków Rady do Spraw Cyfryzacji - wnioskodawca Minister Administracji i Cyfryzacji.

Na zakończenie spotkania Minister Trzaskowski przypomniał o najważniejszej zmianie w Regulaminie KRMC, w myśl której posiedzenia Komitetu poprzedzone są spotkaniami zespołów przygotowawczych. Wcześniejsze ustalenia robocze ułatwią prace podczas posiedzeń Komitetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.