PARTNER PORTALU
  • BGK

Akademia Podlaska przesiada się z małego fiata do mercedesa

  • JL    18 czerwca 2010 - 09:19
Akademia Podlaska przesiada się z małego fiata do mercedesa

10,2 mln zł wsparcia unijnego otrzyma Akademia Podlaska w Siedlcach na zmianę systemu informatycznego. Dzięki temu możliwe będzie m.in. wprowadzenie tańszej telefonii internetowej w instytucjach w całym mieście. Łączna wartość projektu wynosi ponad 12,2 mln zł.
– Inwestycja ta to wielka szansa na rozwój uczelni i dobra informacja dla studentów. Naszą dotychczas działającą sieć informatyczną można porównać do fiata 126p. Dzięki wsparciu unijnemu będziemy mieć sieć na poziomie mercedesa – zaznaczył prof. Antoni Jówko, rektor Akademii Podlaskiej.

Dla studentów projekt oznacza możliwość korzystania z tzw. e-learningu – edukacji wspartej technikami komputerowymi i Internetem. Ponadto z wybudowanej w ramach projektu sieci szkieletowej MAN (tzw. sieć miejska, której zasięg obejmuje aglomerację lub miasto) będą mogły nieodpłatnie korzystać różne podmioty publiczne, w tym szkoły i urzędy. Obecnie wszystkie instytucje publiczne korzystają z komercyjnych usług telekomunikacyjnych oferowanych przez dostępnych operatorów.

Dzięki budowie sieci szkieletowej urzędy i instytucje publiczne będą mogły skorzystać z możliwości zastosowania telefonii internetowej, a co za tym idzie znacznie obniżyć koszty realizowanych połączeń.

W ramach projektu wykonanych zostanie wiele powiązanych ze sobą inwestycji. Najpierw będą zrealizowane dwa kluczowe zadania: budowa szkieletowej sieci światłowodowej MAN, oraz zakup sprzętu, który pozwoli na uruchomienie podstawowego Centrum Przetwarzania Danych. Od ich powstania zależy funkcjonowanie pozostałych elementów projektu.

Centrum stanowić będzie platformę systemową, na podstawie której uruchomione zostaną usługi niezbędne dla funkcjonowania m.in. telefonii internetowej VoIP czy projektu EDUROAM (educational roaming), dzięki któremu pracownicy i studenci instytucji korzystających z tego projektu mogą uzyskać dostęp do Internetu na terenie wszystkich instytucji stowarzyszonych w EDUROAM w Polsce i za granicą.

Na Wydziale Przyrodniczym i w akademikach powstanie sieć lokalna LAN (tzw. sieć wewnętrzna, której zasięg ogranicza się do jednego budynku (biura) lub kilku pobliskich budynków – np. bloków na osiedlu). Ponadto zgodnie z założeniami projektu EDUROAM wybudowany zostanie bezprzewodowy system dostępu do sieci.

Ostatnim elementem projektu będzie przeniesienie systemów informatycznych uczelni, pracujących na starych serwerach, na platformę wirtualną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.