Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji: Regionalny System Ostrzegania sprawdził się w sytuacji kryzysu związanego z POZ

- Regionalny System Ostrzegania, dzięki któremu komunikaty o potencjalnych zagrożeniach pojawiają się na ekranach telewizorów w kanałach regionalnych TVP, sprawdził się w sytuacji kryzysu związanego z POZ - ocenił minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji: Regionalny System Ostrzegania sprawdził się w sytuacji kryzysu związanego z POZ
fot. mac.gov.pl

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa kierownictwa MAC i TVP nt. funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania. Zostało on uruchomiony w całym kraju 1 stycznia. 31 grudnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że pacjenci będą informowani przez RSO m.in. o tym, które przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) są zamknięte.

"W praktyce mogliśmy ten system już przetestować w sytuacji dość trudnej, w sytuacji kryzysu medycznego. Mogliśmy skoordynować akcję informacyjną przy okazji tych wydarzeń, które miały miejsce przy zamykaniu gabinetów" - powiedział w czwartek dziennikarzom Halicki.

"Praktycznie we wszystkich województwach, chociaż koncentrowaliśmy się na tych najbardziej zagrożonych (...), w których ten odsetek zamkniętych gabinetów był największy" - dodał.

Po 1 stycznia część lekarzy POZ, zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim, nie otworzyła swoich gabinetów, ponieważ nie godzili się oni na podpisanie umów z NFZ na proponowanych warunkach. Dopiero po całonocnych negocjacjach w Ministerstwie Zdrowia i zawarciu porozumienia, w środę gabinety zostały otwarte.

Minister podkreślił, że skuteczne uruchomienie RSO było możliwe dzięki dobrej współpracy departamentu zarządzania kryzysowego MAC z wojewodami oraz TVP. "W gruncie rzeczy jest to realizacja pewnej misji dotyczącej bezpieczeństwa obywateli adresowana do poszczególnych województw" - powiedział Halicki.

Członek zarządu TVP Marian Zalewski przypomniał, że od 1 stycznia RSO jest dostępne we wszystkich województwach. "Mieliśmy tego bardzo ważny sprawdzian w pierwszych dniach tego roku" - powiedział Zalewski. "Ważne jest, byśmy wszyscy szeroko informowali i wszyscy wiedzieli o tym, że żyjemy w czasie, w którym o zagrożeniu, które może nas dotknąć, wszyscy będziemy wiedzieli wcześniej" - podkreślił.

System został uruchomiony 1 stycznia 2015 r. w kanałach TVP Regionalnej. Od 1 lipca RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a także powiadamianie SMS-owe. W tym drugim przypadku usługa będzie dostępna po zgłoszeniu swojego numeru telefonu do baz wojewódzkich centrów zarzadzania kryzysowego.

Informacje, np. o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym, będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w odbiornikach telewizyjnych lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii m.in. meteorologiczne oraz hydrologiczne.

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Ponadto, RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Można także używać bezpłatnej aplikacji RSO w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania". Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE