PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Streżyńska: Krajowy węzeł e-tożsamości ukończony. Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie

  • KDS    8 października 2017 - 21:45
Anna Streżyńska: Krajowy węzeł e-tożsamości ukończony. Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji (fot. Facebook/Anna Streżyńska)

Budowa krajowego węzła e-tożsamości została zakończona dziś w nocy. Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie - poinformowała w sobotę rano (07.10) Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Co to oznacza dla obywateli?
Jak sama podkreśliła, z racji tego, że przedsięwzięcie będzie musiało przejść proces legislacyjny, na realne korzyści trzeba będzie poczekać. Jednak będą ogromnym ułatwieniem w cyfrowym świecie.

- To jedno z naszych najpoważniejszych przedsięwzięć, przewidzianych Planem Działań Ministra Cyfryzacji stanowiącym część Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa - podkreśla Streżyńska. 

Ukończony w nocy z piątku na sobotę system ma za zadanie uprościć i upowszechnić korzystanie z usług elektronicznych, także z e-administracji publicznej. Warto wymienić tu m.in. prostsze rozliczanie PIT, jeden uniwersalny login i hasło w bankowości elektronicznej, czy w sklepach, zgłoszenie narodzin dziecka przez internet. 

Streżyńska oczekuje, że krajowy węzeł e-tożsamości pozwoli na "rozwój i realizację usług online, w których niezbędne jest zapewnienie wspólnej podstawy dla bezpiecznej interakcji elektronicznej między obywatelami, przedsiębiorstwami i organami publicznymi, zapewni możliwości użycia w usługach online środków identyfikacji elektronicznej wydawanych przez różne podmioty". 

- Takie podejście spowoduje szybkie pokonanie bariery braku powszechnego dostępu do środków identyfikacji elektronicznej, jak również umożliwi obywatelom korzystanie z tych samych, przyjaznych dla nich sposobów uwierzytelniania w usługach online - podsumowuje szefowa resortu cyfryzacji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.