PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Streżyńska ujawnia, co dalej z dowodami osobistymi

 • Rafał Kerger    24 marca 2017 - 07:32
Anna Streżyńska ujawnia, co dalej z dowodami osobistymi
- Jestem przyzwyczajona wygrywać. Nie ukrywam, że dużym sukcesem jest uzgodnienie strategii cyberbezpieczeństwa. Na szczęście wygrał zdrowy rozsądek - mówi Anna Streżyńska. (fot.:KPRM)

Rozmawiamy z Anną Streżyńską, minister cyfryzacji w rządzie Beaty Szydło. Minister opowiada, m.in. dlaczego warto było porozumieć się z Antonim Macierewiczem i Mariuszem Błaszczakiem, co z projektem mDokumenty i nowymi dowodami osobistymi, SRP, Źródłem, ePUAP i innymi projektami i wdrożeniami ministerstwa.
• - W lipcu tego roku będziemy mieć mobilną wersję dowodu osobistego, czyli przez komórkę. Pilotaż zacznie się w maju. Nowy dowód z warstwą elektroniczną, czyli z chipem, pojawi się w 2019 roku - mówi w rozmowie z Rafałem Kergerem minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

• - Dla samorządów mamy coś specjalnego: aplikacje.gov.pl. Docelowo będzie to „sklep” z aplikacjami, z którego za darmo będą mogły korzystać również samorządy, bez potrzeby wydawania pieniędzy na drogie systemy do zarządzania dokumentacją – dodaje.

• W kompleksowej rozmowie minister cyfryzacji zdradza także, co dalej ze strategią cyberbezpieczeństwa, SRP, Źródłem i innymi systemami.

Gra pani w gry komputerowe, np. strategie?

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji: - Nie. Ale kiedyś przy pl. Unii Lubelskiej w Warszawie było w piwnicy jednego z budynków miejsce, gdzie schodzili się ludzie lubiący grać w planszowe gry strategiczne. Grali figurkami. Ja się na tym nie znałam. Chodziłam tam oglądać jak tworzą scenariusze. Mieli mnóstwo postaci i ciągle tworzyli nowe. Gdy się tam przychodziło, nigdy nie było wiadomo, na co się trafi. To była dla mnie wyprawa po przygodę.

Zapytałem, bo moim zdaniem strategicznie dobrze rozgrywa pani sprawy cyfryzacji w rządzie. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że z jednej strony podbiera pani sprawy minister Błaszczak, z drugiej minister Macierewicz. Ale jak się temu wnikliwiej przyjrzeć…

- Jestem przyzwyczajona wygrywać. Nie ukrywam, że dużym sukcesem jest uzgodnienie strategii cyberbezpieczeństwa. Na szczęście wygrał zdrowy rozsądek. Czasami w takich sprawach trzeba potrząsnąć partnerami, postawić głośne weto, nawet ryzykując, że ktoś się obrazi. Na szczęście moi partnerzy w sprawie cyfrowego bezpieczeństwa się nie obrażają. I zrozumieli, że to zbyt poważna sprawa i trzeba iść na ustępstwa. Tym bardziej, że nikomu nic nie chcemy zabierać. Nie wtrącamy się np. w zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa, za które odpowiada MON. One mają inny charakter. To plac wojny. Z ABW mamy dobre relacje. MSWiA z kolei jest zainteresowane głównie udziałem policji w tej kwestii. Wszystko to uwzględniamy.

Oczywiście, dalej mogliśmy toczyć dyskusje i spory, kto jest królem puszczy, ale cyberprzestępcy nie czekają. Doskonale się integrują i nie tracą czasu. Postanowiliśmy więc się nie spierać i zaproponować takie rozwiązanie, które pozwoli stawić im czoła. Zostawiamy odpowiednie kompetencje odpowiedzialnym za nie organom. Każdy z resortów, który brał udział w tych negocjacjach finalnie jest więc zadowolony. A my pozostajemy koordynatorem. Do tego w trakcie tych prac moi partnerzy zrozumieli, że my w MC zajmujemy się administracją i światem cywilnym. Żaden z nich, czyli ani MON, ani ABW, ani MSWiA nie chce i nie ma przygotowania do zajmowania się incydentami w sieci skierowanymi wobec interesów obywateli: kradzieżami w sieci, zagrożeniami dotyczącymi dzieci, bezpieczeństwem systemu bankowego czy administracji. Więc o czym rozmawiać?×
KOMENTARZE (3)

 • romek-z, 2017-03-25 19:59:16

  Anna Streżyńska nie ujawnia co będzie warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Cały problem w kolejnych latach projektów to były uzgodnienia co tam może byc zapisane. Pierwszy problem to czy do gotowego dowodu można cos dopisywać lub kasować. I kto to może robić. Drugi problem to dane zdrowotne.... Czy u lekarza można wpisywać dane o zdrowiu obywatela. Czy grupa krwi może byc wpisywana w stacji krwiodawstwa albo w szpitalu.  rozwiń
 • nowogród, 2017-03-24 09:50:32

  Ciekawe jak rzeczywiście dogadała się z Błaszczakiem, bo coś słyszałem że było ostro
 • botus, 2017-03-24 09:15:40

  powiedzcie mi dlaczego wcześniej nikt nie potrafił wdrożyć coś tak prostego jak jednolity program do zarządzania dokumentacją w tysiącach gmin/miast/instytucji samorządowych etc. Zaoszczędzilibyśmy setki milionów złotych jeśli nie miliardy. Niech ci z PO przejdą do lamusa historii bo tam jest ich m...iejsce.  rozwiń