PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Streżyńska: Wkrótce wszystkie e-usługi dostępne 24/7

  • MN    1 lutego 2017 - 15:45
Anna Streżyńska: Wkrótce wszystkie e-usługi dostępne 24/7
Premier Szydło spotkała się z Anną Streżyńską i Markiem Gróbarczykiem - ministrem gospodarki morskiej. (fot. Twitter)

• Minister cyfryzacji Anna Streżyńska spotkała się w środę (1 lutego) z premier Beatą Szydło.
• Była to okazja do podsumowania dotychczasowej pracy resortu i wskazania kolejnych celów.
• Minister zapewniła m.in. że wkrótce sprawdzimy punkty karne przez internet albo skorzystamy z wniosków na dowody osobistego przez telefon.
Przy okazji spotkania minister Anna Streżyńska podkreśliła, że sprawa e-administracji będzie źródłem oszczędności dla państwa i dla obywateli. Zapewniła, że wszystkie e-usługi już wkrótce będą dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Minister poruszyła m.in. kwestię składania wniosków o dowód osobisty przez internet. – Dziś musimy iść do urzędu dwukrotnie, złożyć wniosek i odebrać dowód. Chcemy zmniejszyć to o połowę, wniosek złożymy online, dowód odbierzemy osobiście. W 2017 roku skorzysta z tego ponad 8 mln obywateli wymieniających dowody – 5 mln których obecne dokumenty tracą ważność i 3 mln, które muszą wymienić dowód z innych powodów – podkreśliła Streżyńska.

W kwestii mDokumentów (aplikacji telefonicznej) podkreśliła, że resort w połowie tego roku chce ruszyć z pilotażowym projektem. W pierwszej kolejności udostępniona zostanie możliwość skorzystania z dowodu, następnie z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji o mDokumentach i pl.ID: O dowodzie osobistym w telefonie nie należy mówić

Kolejną nowością ma być możliwość sprawdzania przez kierowców punktów karnych online, bez potrzeby wizyty na komisariacie. Kierowcy mają mieć taką możliwość już w połowie 2017 roku.
Minister podkreśliła, że wspólnie z resortem edukacji pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu od kwietnia rodzice zapiszą dzieci do szkół przez internet.

Czytaj też: Mieszkańcy załatwią sprawy w urzędzie bez wychodzenia z domu

Istotną kwestią jest również wprowadzenie szybkiego internetu w szkołach. W tym roku ma się rozpocząć podłączanie 30 tys. placówek edukacyjnych (dziś tylko 5 tys. ma szybki internet). Jak podkreśliła minister, 80 proc. tzw. białych plam to obecnie obszary liczące poniżej 5 tys. mieszkańców, przy czym 53 proc. to obszary do 500 mieszkańców.

- Opracowano założenia projektu ustawy o podłączeniu wszystkich polskich szkół do szybkiego internetu. Łączna wartość środków unijnych, które przeznaczymy na podłączenie szkół do szybkiego internetu, może sięgnąć nawet 600 mln zł – tłumaczy Streżyńska.

Zaznaczyła także, że resort finalizuje prace nad ustawą o cyberbezpieczeństwie i Narodową Strategią Cyberbezpieczeństwa. Cywilna obrona w cyberprzestrzeni będzie nadal rozwijana i umacniana w oparciu o współpracę państwo-biznes-obywatele – podkreśla minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.