PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Streżyńska zapowiada rejestrację dzieci w internecie

  • GP    25 kwietnia 2017 - 09:32
Anna Streżyńska zapowiada rejestrację dzieci w internecie
Minister Anna Streżyńska odpowiada za cyfryzację dziedzin życia kraju. (fot. youtube.com)

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska chce by do końca roku w internecie pojawiła się możliwość rejestrowania dzieci nowonarodzonych. Ta propozycja to część strategii ułatwiania dostępu do usług publicznych rządu.
• Jeśli plan minister się powiedzie, rodzice będą mogli zarejestrować dzieci narodzone bez odwiedzania urzędu miasta. Ponadto resort pracuje nad urzędem ds. tożsamości, który ma koordynować np. wprowadzanie mDokumentów.

• Za priorytety pracy Ministerstwa Cyfryzacji Anna Streżyńska stawia sobie ułatwienie i usprawnienie już działających systemów cyfrowych kraju, a także ich upowszechnienie.

• Minister jest świadoma, że wobec innych krajów świata, Polska jest trochę opóźniona w rewolucji cyfrowej. Liczy, że uda się tę różnicę zniwelować. Co nie znaczy, że pożegnamy się z papierowymi dokumentami, bo muszą być opcją dla ludzi np. stroniących od cyfryzacji wszystkiego.

We wtorek (25 kwietnia) minister cyfryzacji w rządzie Beaty Szydło, Anna Streżyńska kreśliła propozycje cyfryzacyjne swojego ministerstwa na nadchodzące miesiące. Pokazuje to aktywność minister, która w poniedziałek (24 kwietnia) w Łodzi uruchomiła pilotażową propozycję mDokumentów. W myśl tego rozwiązania dowód osobisty będzie pierwszym dokumentem dostępnym przez telefon. Więcej o tym projekcie przeczytasz tutaj.

Minister w ramach porannej rozmowy politycznej rozgłośni radia Zet mówiła też o tym rozwiązaniu. Nie wykluczyła, że przy resortach cyfryzacji i spraw wewnętrznych powstanie urząd ds. tożsamości, koordynujący tożsamość cyfrową Polaków.

Czytaj też: Miasta przetestują mobilny dowód osobisty

- Tak to nazywamy - mówiła polityk o roboczej nazwie jeszcze nieistniejącego urzędu. - Ktoś musi pilnować wiarygodności naszej tożsamości, którą się posługujemy. Żeby nie dochodziło do kompromitacji, musi być weryfikacja.

Dla minister Streżyńskiej obok dowodów także inne usługi najczęściej podległe innym ministerstwom, mają ulec cyfryzacji. Urzędnik rządu zdaje sobie sprawę też, że nie zawsze są one postrzegane jako priorytet przez konkretne ministerstwa. Padł przykład autostrad, które nadal są obsługiwane przez bramki, gdy często mogłyby już być cyfrowe.

Noworodek nim wyjdzie ze szpitala, będzie w sieci?

W dalszej perspektywie Ministerstwo Cyfryzacji ma w planach np. projekt wprowadzenia w cyfryzację rejestracji nowonarodzonego dziecka, co obecnie dzieje się najczęściej w urzędach miast. Choć priorytetem jest, by systemy informatyczne państwa działały sprawniej niż do tej pory.

- Wiele osób na to narzeka - relacjonowała Streżyńska. 

Czytaj też: Co dalej z aplikacją Źródło?

Po czym stwierdziła, że bardzo zależy jej na uruchomieniu rejestracji dzieci nowonarodzonych jeszcze w tym roku.

- Dziecko przyszło na świat. Jest określonej płci, a z tym się wiążą konsekwencje prawne - ich osadzenie w systemach prawnych państwa, będzie miało dziać się bez opuszczania domu, w którym rodzic będzie mógł więcej czasu spędzić ze swoim potomstwem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.