PARTNER PORTALU
 • BGK

Aplikacja Źródło, dowody osobiste: dwa miesiące przesunięcia to za mało. Grozi kompromitacja

 • Bartosz Dyląg    17 grudnia 2014 - 17:13
Aplikacja Źródło, dowody osobiste: dwa miesiące przesunięcia to za mało. Grozi kompromitacja
Mat. prasowe

System Rejestrów Państwowych powinien być wdrożony dopiero za rok, a nie za dwa miesiące. W przeciwnym razie trudno będzie wydać dowód, zmienić miejsce zamieszkania, zagłosować w wyborach. Będzie jedna wielka wsypa – ostrzegają samorządowcy.
We wtorek sejmowa komisja poparła projekt MSW zakładający przesunięcie z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. terminu wdrożenia Systemu Rejestrów Państwowych, na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych. Jak wyjaśniali przedstawiciele MSW przesunięcie było konieczne, ponieważ wyniki testów systemu, nie były w pełni satysfakcjonujące.

Zdaniem Stanisława Bodysa, burmistrza Rejowca Fabrycznego, wiceprezesa Unii Miasteczek Polskich dwa miesiące przesunięcia, które ministerstwo zaproponowało, to za mało.

- Jeżeli chcemy być odpowiedzialni za obywateli, warto zastanowić się, czy nie przesunąć o cały rok lub przynajmniej o sześć miesięcy – proponował Stanisław Bodys na środowym posiedzeniu KWRiST.

Czytaj też: Nowe dowody osobiste: szykuje się katastrofa większa niż wyborcza? MSW uspokaja

W jego opinii System Rejestrów Państwowych cały czas nie działa, nie został przetestowany.

- Na bieżąco monitorujemy informację z informatykami i kierownikami urzędu stanu cywilnego. To się nie uda, bo jest za mało czasu, by wdrożyć trzy potężne ustawy – analizował Stanisław Bodys. - Informatycy mówią mi, że w pewnych przypadkach trudno będzie wydać dowód, zmienić miejsce zamieszkania, zagłosować w wyborach. Będzie jedna wielka wsypa.

Stanisław Bodys zaapelował po raz kolejny, by MSW zintensyfikowało szkolenia z informatykami i kierownikami urzędów stanu cywilnego. Jego zdaniem Centralny Ośrodek Informatyki nie spełnia swojej roli.

W opinii Stanisława Bodysa jeżeli nie nastąpi znaczny przełom we wdrażaniu Systemu Rejestrów Państwowych, w którym problemem jest aplikacja Źródło, będziemy mieć problem polityczny, jak przy okazji ostatnich wyborów samorządowych.

Czytaj też: Aplikacja Źródło: unijne pieniądze wydane na niesprawny system

- Zbliżają się wybory prezydencie i parlamentarne. Cały system list wyborczych opiera się na wdrażanych wkrótce systemach ewidencji ludności, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego – dodał burmistrz Rejowca Fabrycznego.

Przedstawiciele MSW nie odnieśli się do uwag strony samorządowej, ponieważ wiceminister Tomasz Szubiela, który deklarował omówienie tej sprawy, nie mógł być obecny na posiedzeniu komisji wspólnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • ekonsulting, 2015-06-27 20:59:31

  świetne aplikacje mobilne i desktopowe: artmetic.pl
 • ekonsulting, 2015-06-27 20:58:34

  szybkie i efektywne aplikacje mobilne: artmetic.pl
 • rozum, 2014-12-28 14:32:38

  To że będzie jeden wielki niewypał to oczywiste, ale to że będzie problem polityczny, to już oczywiste nie jest - wszystko zależy czy ktoś na górze to w ogóle zauważy, bo obywatele zauważą ale to nie jest jedyny ani największy problem Polaka.